Tatvan’da çiftçilerin ÇKS kaydı yapılıyor

Bitlis Tatvan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ilçedeki çiftçilerin Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtları yapılıyor.

Tatvan’da çiftçilerin ÇKS kaydı yapılıyor
10 Nisan 2014 Perşembe 12:28

Bitlis Tatvan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ilçedeki çiftçilerin Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtları yapılıyor. Bakanlığın, Tarım Bilgi Sistemi (TBS) içerisinde yer alan Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi (TÜKAŞ) ile tüm tarımsal işletmelerin üretim bilgilerini kayıt altına alarak işletme bilgilerinin tamlığının ve güncellenmesinin sağlanması amacıyla yapılacak olan ÇKS kayıtları, 30 Nisan 2014’te sona erecek.

Tatvan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Kurban, ÇKS kaydı için çiftçilerin İlçe Tarım Müdürlüğü'ne başvurması gerektiğini belirtti. Kurban, ÇKS kaydı yapan çiftçilerin tarım alanlarına göre bakanlığın prim, mazot ve gübre desteklemelerinden faydalanabileceğini söyledi.
Tatvan’da şu anda yaklaşık bin civarında kayıtlı çiftçi bulunduğunu aktaran Ali Kurban, bu orantılı olarak ayrıca ilçede 100 bin dönüm civarında ise tarım alanı bulunduğunu dile getirdi.

Yapılan ÇKS kaydıyla hem çiftçilerin tarım alanını tespit ettiklerini hem de tespit edilen alanlarla ilgili çiftçilerin bakanlıktan prim, mazot ve gübre desteği almalarını sağladıklarını kaydeden Kurban, “Şu anda bin dolayında kayıtlı çiftçimiz bulunuyor. Yapılacak kayıt ile birlikte bu sayının bin 200 civarına ulaşacağını tahmin ediyoruz. ÇKS kaydı yapan çiftçilerimiz, bakanlığın her türlü desteklemelerinden faydalanabileceklerdir. Ancak kayıt dışı olan çiftçilerimiz bu desteklemelerden faydalanamayacaklardır.” dedi.

ÇKS kaydı ile tarımsal işletmelerin temel değişkenliklerinden elde edilen kayıtların 2014 yılı genel tarım sayımı içinde esas teşkil edeceğini ifade eden Kurban, kayıt dışı olan çiftçilerin son kayıt gününe kadar kayıtlarını yapmaları gerektiğini sözlerine ekledi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×