Taşeron İSKİ çalışanlarından tazminat eylemi

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi'nde (İSKİ) taşeron olarak çalışan bir grup işçi, kıdem tazminatlarını alamadıkları gerekçesiyle eylem yaptı. Taşeron firmanın bulunduğu iş hanı önünde açıklama yapan işçiler, haklarının gasp...

Taşeron İSKİ çalışanlarından tazminat eylemi
30 Haziran 2014 Pazartesi 15:03

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi'nde (İSKİ) taşeron olarak çalışan bir grup işçi, kıdem tazminatlarını alamadıkları gerekçesiyle eylem yaptı. Taşeron firmanın bulunduğu iş hanı önünde açıklama yapan işçiler, haklarının gasp edildiğini öne sürdü.

Okmeydanı Perpa önünde toplanan taşeron İSKİ çalışanları, kıdem tazminatlarını alamadıkları gerekçisiyle eylem yaptı. Bağlı bulundukları firmaya giderek yetkililerle görüşen işçiler, yetkililerin çek teklifini kabul etmedi.

Grup adına açıklama yapan İşçi-Der Hukuk Komisyonu Dernek Başkanı Adnan Kondak, taşeron işçilerin haklarının gasp edildiğini söyledi. Kondak, “İhalesi biten taşeronlar işçinin haklarını ödediğine dair işçiden imza alarak ayrılırdı. Fakat firmalar işçiden imza almasına rağmen verdikleri teminatı ve senetleri ödemediler. Aldıkları imzanın karşılığını yerine getirmediler. Biz ilk defa bir taşeron şirketinden kıdem tazminatını kanunun ön gördüğü şekilde istiyoruz. Çek, senet, kıymetli evrak olarak kabul etmeyeceğimizi beyan ettik.” şeklinde konuştu.

“Biz İSKİ’nin işini yapıyoruz.” diyen Kondak, “Bize 2,5 ay maaş vermeyen şirket, işçinin maaşıyla başka yerlere yatırım yapıyor. Burada emek komisyonculuğu yapılıyor. Burada bulunan insanlar İSKİ'nin işini yapıyor. Bu şirketler bu insanların emeği üzerinden komisyon alıyor. Artık kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz. İSKİ Genel Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu işten birinci dereceden sorumludur.” ifadelerini kullandı.

Uzun süredir taşeronlarda çalıştığını belirten başka bir işçi ise, “Karşılaştığımız sorunlar hep aynı. Taşeronlar hep birbirine benzer, hep haklarımız gasp edilir. Kıdem tazminatımızı alamıyoruz. Sürekli yalan söyleyerek bizi oyalıyorlar.” diye konuştu.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×