Tarım alanında 2013 yılında önemli yatırımlar yapıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erdem Karadağ, 2013 yılı çalışmalarını değerlendirerek, geçen yılın Erzincan’da tarım alanında başarılı bir yıl olduğunu vurguladı.

Tarım alanında 2013 yılında önemli yatırımlar yapıldı
22 Ocak 2014 Çarşamba 13:13

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erdem Karadağ, 2013 yılı çalışmalarını değerlendirerek, geçen yılın Erzincan’da tarım alanında başarılı bir yıl olduğunu vurguladı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, başarılı bir yılı geride bıraktıklarını, 2014 yılının tarım sektörü açısından daha başarılı bir yıl olacağını söyledi.

    2013 yılını değerlendiren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erdem Karadağ, “2013 yılında Bakanlığımıza bağlı Et ve Süt Kurumu bölgenin en büyük yatırımını Erzincan’da başlattı. Erzincan’ın ve bölgenin hem ekonomisine hem de tarım sektörüne büyük katkılar sağlayacak olan kanatlı kombinasının temelini attık. 62 milyon lira tutarındaki bu büyük yatırım, önümüzdeki süreçte Erzincan’a ve çevresine büyük katkılar sağlayacak. 2014 yılında inşaatının tamamlanmasını beklediğimiz tesis, hem Erzincan ekonomisine çok şey kazandıracak, hem de binlerce kişiye iş imkanı sağlayacaktır.” dedi.

    SİVAS-ERZİNCAN KALKINMA PROJESİ BAŞARILI SONUÇLANDI

    Sivas- Erzincan Kalkınma Projesi'nin 2013'te tamamlandığını hatırlatan Erdem Karadağ, “8 yıl boyunca Erzincan’ın dört bir tarafında başarılı çalışmalara imza attık. Proje kapsamında; bugüne kadar yaklaşık 10 milyon Amerikan doları tutarında yatırım yapılmıştır. 2005 yılında başlayan proje kapsamında, Erzincan genelinde 160 ton tohum, 155 ton kimyevi gübre, 20 bin meyve fidanı ve 270 tarımsal alet ve makine dağıtılırken, 1 içme suyu şebekesi, 11 kanalizasyon şebekesi, 25 kilometre arazi yolu, 13 bin 900 dekar kapalı sistem sulama şebekesi inşa edilmiştir. Ayrıca bir kooperatif bünyesinde süt toplama organizasyonu, Çayırlı’da kuru fasulye eleme boylama ve ambalajlama tesisi ile Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği bünyesinde 10 köyü kapsayan süt toplama ve pazarlama organizasyonu kurulmuştur. Proje sonunda yapılan en son yatırım ise Üzümlü ilçe merkezimiz ve Kemah- İliç ilçelerimizdeki 4 köyümüzün sulama şebekelerinin basınçlı sulama sistemlerine dönüştürülmesi oldu. Özellikle sebzecilik ve meyvecilik sektöründe merkez konumunda bulunan Üzümlü ilçemizde yapılan bu yatırım önümüzdeki yıllarda çok büyük getiriler sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.

    İYİ TARIM UYGULAMALARI YAPILDI
    
    Erzincan’da 2013 yılında ilk defa iyi tarım uygulamalarına başlanıldığını söyleyen Karadağ, “Örtü altı yetiştiriciliği ve meyvecilik alanında başlattığımız çalışmalar 2014 yılında genişleyerek devam edecek. Bilindiği gibi dünya artık tarımsal ilaçlara karşı son derece hassas davranıyor. Bu yüzden gerek insan sağlığı gerekse çevre kirliliği açısından organik tarım ve iyi tarım uygulamaları büyük önem arz etmektedir. Her iki uygulamanın da ilimizde yapılıyor olması Erzincan açısından büyük önem taşımaktadır. Uzun vadede sebzecilik ve meyvecilik sektöründe ihracat hedefimizin gerçekleşebilmesi açısından bu uygulamaların devam ettirilmesi büyük önem taşımaktadır.” dedi.

    2013 yılı içerisinde ki yatırım çalışmaları hakkında da bilgiler veren Erdem Karadağ, “Geçmişe dönüp baktığımızda, bulunduğumuz noktadan hep daha ileriye gitmek için mücadelemizi büyük bir istekle devam ettirmek için mücadele ediyor, çıtayı her geçen gün daha da yükseltiyoruz. 2014 yılının Erzincan’ımıza ve tarım camiasına bereket ve bol kazanç getirmesini diliyoruz.” açıklamasında bulundu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×