Tarihi Ramazan coşkusu köylere taşındı

Silivri'de kurulan Trakya Anadolu Rümeli Eğtim Kültür Sağlık Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TARADER), İstanbul'un tarihi mekanlarındaki ramazan coskusunu köylere taşıdı. Köylerde hazırlananan iftar programıyla tarihi mekanlardaki coşkuyu...

Tarihi Ramazan coşkusu köylere taşındı
12 Temmuz 2014 Cumartesi 19:13

Silivri'de kurulan Trakya Anadolu Rümeli Eğtim Kültür Sağlık Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TARADER), İstanbul'un tarihi mekanlarındaki ramazan coskusunu köylere taşıdı. Köylerde hazırlananan iftar programıyla tarihi mekanlardaki coşkuyu yaşayan vatandaşlar, bu sayede geçmiş Ramazan günlerine duyulan özlemi giderdiklerini belirtiyor. Dernek yetkilileri ise bu duyguyu yaşatmak için önümüzdeki yıl bütün köylere ulaşmayı planladıklarını söylüyor.

TARADER, Ramazan nedeniyle Silivri'nin köylerinde kurduğu iftar masalarında her kesimden insanı bir arada buluşturuyor. Sultanahmet Meydanı, Feshane ve diğer tarihi yerlerdeki Ramazan coşkusunu Silivri'nin köylerine taşıyan dernek, insanların gönlünde farklı bir Ramazan hissi uyandırmaya çalışıyor. Köyde yaşayan vatandaşların büyük ilgi gösterdiği iftar yemeği programında, şerbetçi otantik kıyafetiyle Demirhindi Şerbeti dağıtırken, çocuklara da pamuk şeker ikram edilliyor. Yemekten sonra Grup Vuslat'ın tasaffuv konserinin ardından Karagöz oyunlarıyla geçmişteki Ramazan günlerine duyulan özlem giderilmeye çalışılıyor.

Derneğin ismini verirken hiç kimsenin dışarıda kalmasını istemediklerini belirten TARADER Başkanı Turgay Köksal, ötekileyen olmaktan ziyade herkesi kucaklayan olmak istediklerini söyledi. Silvri'de 81 ilden insan olduğunu ifade eden Köksal, “Bundan dolayı Silvri'nin ayrı bir yapısı var. Biraz da bu durumu düşünerek, herkesi kucaklayacak yapıya sahip olması için derneğe böyle bir isim verdik. Bu sene başında kurulan dernek olarak Silivri ilçemizde bulunan 34 köy ve mahalle muhtarlarımızı ziyaret ettik. Bu ziyaretler neticesinde böyle bir aktivitenin yapılması gerektiğine karar verdik. Alah nasip ederse seneye tüm mahalle ve köylerimizin tamamında bu etkinliği yapmayı planlıyoruz. Büyüklerin söylediği, nerede o eski ramazanlar gibi özlem dolu sözler deki etkinlikleri yeniden yaşatmaya çalışıyoruz.” dedi.

Fevzipaşa Mahallesi Muhtarı Şenol Köroğlu da İftar programıyla köyde herkesin mutlu bir iftar yaptığını belirtiyor. Değirmen Köyü'nde düzenlenen iftar yemeği programına beklenenden fazla katılımın olduğunu ve bundan büyük bir mutluluk duyduğunu belirten Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, TARADER tarafından yapılan çalışmanın çok anlam ifade ettiğini söyledi. Işıklar konuşmasını şöyle sürdürdü. “Burada beklediklerimizin üzerinde bir katılım oldu. Herhalde onunda nedeni bu hizmeti yapan insanların karşılık beklemeden bu hizmeti yapmaları. Eski değerlerimizi yaşatmak için, bu insanları bir arada toplayıp, bu ramazan güzelliklerini, coşkusunu beraber yaşamak için böyle bir düzenleme yapmışlar. Birileri bu insanları birbirleriyle ayrıştırmak için uğraşırken TARADER bu insanları birleştirmek için çalışıyor. Bizde elimizden gelen desteği yapmaya çalışıyoruz.”

CİHAN

Tarihi Ramazan coşkusu köylere taşındı

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×