Tarihi köyde tüm evlere bayrak asıldı

Çanakkale zaferinde önemli bir yeri olan tarihi Bigalı köyünde sokaklar ve evler Türk bayraklarıyla süslendi.

Tarihi köyde tüm evlere bayrak asıldı
16 Mart 2015 Pazartesi 14:22

Çanakkale Kara Savaşları'nda 19'uncu Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal'in "Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum" sözüyle Conkbayırı eteklerinde düşmanı karşılayarak destanlar yazan 57'nci Alay'ın düşmana karşı harekete geçtiği Bigalı köyü, tarihsel zaferin 100'üncü yılına hazırlanıyor.

Eceabat ilçesine bağlı Bigalı'da, "Tarihe Saygı Projesi" kapsamında bir akaryakıt firması vasıtası ile Gelibolu 2'nci Kolordu Komutanlığı koordinatörlüğünde 2006 yılında kimi çalışmalar yapıldı.

Atatürk'ün Çanakkale Savaşları'nda karargah şekilde kullandığı evin (Atatürk Evi Müzesi) olduğu köydeki binaların hariç cepheleri restore edildi, eski mektep lojmanı 19'uncu Tümen Müzesi'ne dönüştürüldü, 57'nci Alay Yürüyüş Yolu düzenlendi ve caminin hariç cephesi boyandı.

Küçük turistik bir köy görünümüne kavuşan Bigalı, yalnızca Çanakkale Savaşları hakkında tarihlerde değil, senenin her zamanında ziyaret ediliyor. Ziyaretçilerin, Türk bayraklarıyla donatılan sokaklarından geçtiği Bigalı, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrarken tarihteki önemi dolayısıyla dünyanın oldukça çok ülkenin halkları vasıtası ile biliniyor.

Köyün manevi havası ziyaretçileri duygulandırıyor

Köy Muhtarı Burhan Çetin, yaptığı izahatda, Yarbay Mustafa Kemal komutasındaki 19'uncu Tümenin, 25 Şubat 1915'te Çanakkale Savaşları'na katılmak üzere Eceabat'a geldiğini ve 19 Nisan 1915'de de tümen karargahını Bigalı'ya taşıdığını söyledi.

Onun, zamanın muhtarının evinde bir hafta kadar kaldığını anlatım eden Çetin, bu yapının 1973'te Atatürk Evi Müzesi'ne dönüştürüldüğünü ve burada Mustafa Kemal'e ilişkin kişisel eşyalarla üniformaların sergilendiğini anlattı.

Mustafa Kemal'in 25 Nisan sabahı muharebenin seyrini değiştiren 57'nci Alayı bu köyden harekete geçirdiğini vurgulayan Çetin, şunları kaydetti:

"Yarbay Mustafa Kemal önderliğinde 57'nci Alay, Conkbayırı eteklerinde düşmanı karşılayarak muharebenin seyrini değiştiriyor. Binlerce şehit sağlayan ve destanlar yazan 57'nci Alay, Mustafa Kemal'in 'Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum' komutu ile köyümüzden giderek taarruza geçiyor. Bugün 80 haneli, 170 nüfuslu küçük bir köyüz lakin tarihteki önemimizin büyüklüğünü tanım etmek imkansız. Mustafa Kemal, harpler öncesindeki planlarını burada yapıyor, 25 Nisan'da başlayan kara savaşlarının ilk taarruz emrini burada veriyor. Bizi yalnızca Türkiye değil, dünya tanıyor. Her sene köyümüze 100 binin üstünde yerli ve yabancı ziyaretçi geliyor. Bu sene tarihsel günün 100'üncü yılını kutlamaya hazırlanıyoruz. Mustafa Kemal'in 57'nci Alay ile Conkbayırı'na yürüyüşünü temsili şekilde canlandıracağız. Bu yürüyüş, binlerce kişiyle gerçekleştirilecek. Geçen zamanlarda yürüyüşte ağlayanlar, o günleri adeta yine yaşayanlar oldu, gene aynı haller yaşanır."

Çetin, ülkenin dört bir yanından gelen ziyaretçilerden bazılarının, Türk bayraklarıyla donatılmış bu köyde gezerken aşırı duygulandığını dile getirdi.

Özellikle müzede ağlayanları aşırı gördüğünü anlatım eden Çetin, "Bazıları sokaklarda rastgele adımlar atarak 'belki Mustafa Kemal'in ayak bastığı yerlere basarım'ın hayalini kuruyor" diye konuştu.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×