Taraf ve Baransu'dan Başbakan'a suç duyurusu

Taraf gazetesi ve gazeteci Mehmet Baransu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında iftira, hakaret ve yargıyı etkileme suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu.

Taraf ve Baransu'dan Başbakan'a suç duyurusu
10 Aralık 2013 Salı 13:48

Taraf gazetesi ve gazeteci Mehmet Baransu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında iftira, hakaret ve yargıyı etkileme suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu. Taraf ayrıca 50 bin liralık manevi tazminat davası da açtı.

Taraf gazetesinin avukatı Veysel Ok, suç duyurusunu içeren dilekçeyi savcılığa verdi. Dilekçede, Baransu’nun 28 Kasım’da 2004 yılı MGK kararlarını daha sonra da benzer içerikli haberler yaptığı hatırlatıldı. Başbakanlık, MİT ve MGK’nın Baransu hakkında suç duyurusunda bulunduğu kaydedilen dilekçede, bu belgelerin yayınlanmasının ardından Başbakan Erdoğan’ın müvekkilini vatana ihanet etmekle suçladığı belirtildi.

Başbakan Erdoğan’ın ifadelerinin açık, ağır, haksız ve hukuka aykırı saldırı anlamına geldiği ifade edildi. Erdoğan’ın Taraf’ı vatana ihanetle suçlarken 2010 yılında Vakit gazetesinin MİT’in fişlemeleriyle ilgili haberine hiçbir tepki göstermediği kaydedildi.

Dilekçede, “Vatana ihanet sözleri ile müvekkillerim kamuoyuna vatan haini gibi sunularak bazı kitleler tarafından müvekkillerimin hedeflenmesi sağlanmakta, evrensel hukuk ilkeleriyle bağdaşmayan bu gerçek dışı sözler nedeniyle müvekkillerimin ve yakınlarının can güvenliği kasıtlı olarak tehlikeye sokulmaktadır.” denildi.

Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar kimsenin suçlu sayılamayacağının hatırlatıldığı dilekçede, Erdoğan’ın sözleri ile soruşturmaya müdahalede bulunduğu ileri sürüldü. Bu nedenle Erdoğan’ın sözlerinin yargılama görevi yapan kurum ve kişileri etkilemek amacıyla alenen kullanıldığının açık olduğu ifade edildi.

Bu gerekçelerle Başbakan Erdoğan’ın iftira, hakaret ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçlarını işlediği ileri sürüldü. Erdoğan’ın TCK maddelerine göre cezandırılması için gerekli tahkikat yapılarak kamu davası açılması talep edildi.

Taraf gazetesi ayrıca Başbakan Erdoğan hakkında 50 bin liralık manevi tazminat davası da açtı.

Mehmet Baransu’nun 2004 yılı MGK kararları ve devamında fişleme yapıldığına dair belgeleri haberleştirmesi üzerine Başbakan Erdoğan, sert tepki göstermişti. Erdoğan, “Devletin mahremini ifşa etmenin adı özgürlük değil düpedüz bu vatana ihanettir. Buna dokunduğunuz anda yargı da gereğini yapmak durumundadır. Eğer yargı görevini yamıyorsa yargı da anayasa suçu işlemektedir.” ifadelerini kullanmıştı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×