Tankerini darbecilere karşı siper etti,geçit vermedi

- Tanker şoförü Mevlüt Kandemir, darbe girişiminin yaşandığı gece, kamyonunu Tuzla Orhanlı gişelerine park ederek Sabiha Gökçen Havalimanı’nı ele geçirmek isteyen darbeci askerlere destek için Yalova’dan İstanbul’a getirilen Hava Harp Okulu öğrencilerini taşıyan otobüslerin geçişine engel oldu

Tankerini darbecilere karşı siper etti,geçit vermedi
28 Temmuz 2016 Perşembe 15:47

  Tanker Şoförü Mevlüt Kandemir, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz gecesi darbe girişimi sırasında, kamyonunu Tuzla Orhanlı gişelerine park ederek, Sabiha Gökçen Havalimanı’nı ele geçirmek isteyen darbeci askerlere destek için Yalova’dan İstanbul’a getirilen Hava Harp Okulu öğrencilerini taşıyan otobüslerin geçişine engel oldu.

Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesinde yaşadıklarını AA muhabirine anlatan Kandemir, inşaatı devam eden Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün Anadolu Yakası bağlantı yolları inşaatı için İzmit’ten aldığı 6 ton zifti Riva’daki şantiyeye götürmek için yola çıktığını ve saat 00.10 sularında Tuzla Orhanlı Gişeleri’ne geldiğinde yolun polis ekiplerince kesilmesi üzerine aracını durdurduğunu söyledi.

Kandemir, "O esnada gişelerde 8-10 sivil araç ve iki de polis aracı vardı. Gişelerde durup aracımdan aşağıya indiğimde polisler, ’Darbe oldu, ülkemiz elden gidiyor. Bize yardımcı olur musunuz?’ dediler. Biz de başımız üzerine, hay hay. Vatansız millet olmaz dedik." diye konuştu.
Aracını gişelerde park ettiğini ve ilk çatışmanın 01.00 sularında yaşandığını anlatan Kandemir, şöyle devam etti:

"Polis arkadaşlarla sohbet ettik. Kendimizin emin ellerde olduğunu hissettik. Beraber beklemeye geçtik. O esnada 2 polis arkadaşımızla sohbet ederken şarjör seslerini ve silahların mermiye verilme seslerini duyar duymaz arkamızı dönüp baktığımızda bizden fazla askerle karşı karşıya kaldık. Polisler, 'çıkın ortaya' der demez, hiç sözlü müdahaleye girmeden ateş ettiler. O esnada bir polis arkadaşımızın şehit olduğunu öğrendik. Bize de silahlarını doğrultup, 'herkes aracına geçsin' dediler. Öndeki askerler polisi şehit ettikten sonra mevzilendi. Arkadan gelenler ise halka ateş açmaya başladı. Ben de o esnada aracıma oturur oturmaz kurşun yedim. İki koltuk arasında sıkışıp kaldım."

  "ÖLÜRSEK VATAN İÇİN ÖLELİM,DEDİK"

Darbeci askerlerin açtığı ateş sonucu tankerine 35’ten fazla kurşun isabet ettiğini aktaran Kandemir, yaşadıklarını şöyle anlattı:
"Ölürsek vatan için ölelim, dedik. Karaborsa sıkma değil, hedef alarak kurşun sıkıyorlardı. Öndeki tanker çıkarsa arkadan daha rahat çıkarız, kolaylıkla geçeriz düşüncesiyle bizi kaçırmak istiyorlardı ama biz kaçmadık. Ne olacaksa olsun, dedik. ‘Vatanımız elden gidecekse biz ne diye yaşıyoruz?’ dedik"

Polislerin kendisiyle, “Darbeci askerlerin Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sabiha Gökçen Havalimanı’nı kullanmasını engellemek için gişelerden geçmek isteyeceği” bilgisini paylaştığını belirten Kandemir, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Polisler bize ‘sizin gişeleri kapatmanız ülkenin güvenliği için çok önemli, belki de Cumhurbaşkanımız Sabiha Gökçen’e inecek. Ama bunlar (darbeci askerler) Sabiha Gökçen’i ele geçirmek için geçiş yapacaklar. Burası da geçiş noktalarından birisi’ dediler. Zaten 1 kilometre ötesi havalimanı. O esnada zaten havalimanı üzerinde uçan uçakların sesini duyuyorduk.”
,
 "ALLAH BAŞIMIZDAN TAYYİP ERDOĞANI EKSİK ETMEDİ"

Gişelerde toplanan sivil vatandaşlarla polislere, darbeci askerler tarafından uyarıda bulunulmadan ateş açıldığını anlatan Kandemir, şunları ifade etti:

“Sen bizim askerimizsin, karşında sivil vatandaş var. Karşılık veren kimse yok. Sen kime sıkıyorsun? Gişeleri açmamız için üzerimize 2 saat boyunca yağmur yağdırır gibi bize kurşun sıktılar. Gişeleri açacaksak biz ne diye yaşayalım? Zaten duyduk ki Atatürk Havalimanı'nı, Genel Kurmayı ele geçirmişler. Meclisi bombalamışlar. Bir Cumhurbaşkanımız var. Biz onu kurtarmak için oraları kapattık. O da giderse zaten ülke gidecekti. Allah başımızdan Tayyip Erdoğan’ı eksik etmedi. İnşallah da ömrü uzun olur.”
Kandemir, sabaha karşı özel harekat polislerinin gelmesinin ardından bir çatışmanın daha yaşandığını, daha sonra saat 06.00 sularında 3'ü rütbeli komutan, 4'ü kız olmak üzere 63 Hava Harp Okulu öğrencisinin teslim olduğunu anlattı.

15 TEMMUZ GECESİ TUZLA ORHANLI'DA YAŞANANLAR

Darbe girişiminin yaşandığı gece TEM Otoyolu Mehmetçik Vakfı ve Tuzla Orhanlı gişelerde konuşlanan polis ekibi, İstanbul'a gelen öğrencileri gözaltına almak istemiş ve teslim olmak istemeyen öğrenciler ile emniyet güçleri arasında çatışma çıkmıştı.

Çatışmada bir polis memuru ve 5 vatandaş şehit olurken, öğrencilerin başında bulunan bir darbeci teğmen öldürülmüş, 13 polis ile 23 vatandaş da yaralanmıştı. Çatışma sonrasında askeri öğrencilerle aralarında subay ve astsubayların da bulunduğu darbeci askerler sabaha karşı teslim olmuş, silahlarla birlikte 10 binin üzerinde de mermi ele geçirilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×