Taksit sınırlamasına OTSO’dan tepki

Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Murat Teke, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) kredi kartı ve kredilerde taksit sınırlandırılmasına tepki gösterdi.

Taksit sınırlamasına OTSO’dan tepki
10 Ocak 2014 Cuma 18:18

Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Murat Teke, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) kredi kartı ve kredilerde taksit sınırlandırılmasına tepki gösterdi.

Murat Teke, Resmi Gazete’de yayınlanan ve 1 Şubattan itibaren yürürlüğe girecek düzenlemenin esnafı zor duruma düşüreceğini söyledi.

Bu yönetmeliğin yüksek ve istikrarlı bir büyüme dinamiği sağlamak üzere en güvenilir ve kalıcı finansman kaynağı olan yurtiçi tasarrufların arttırılması ve israfın azaltılması gerekçesi öne sürüldüğünü aktaran Teke, “Bu durum Türkiye ekonomisi için gereklidir. Ancak çıkarılan yönetmelikte bazı yanlış uygulamalar bulunmaktadır. Özellikle telekomünikasyon ve kuyumculuk sektörlerine bu yönetmelikle birlikte ağır darbe vurulmuştur. Düzenleme uygulamaya geçtiği takdirde sektörde büyük bir krize yol açacaktır. Alım gücünün zorlaştığı günümüzde taksitlerin kaldırılması doğru değil.” dedi.

Günlük olarak tüketilen gıda, petrol gibi ihtiyaç maddelerinin telekomünikasyon ve kuyumculuk eşyaları ile eşdeğerde tutulmasının yanlış olacağını vurgulayan Murat Teke, “Ayrıca bu uygulama hayata geçtiği takdirde sadece bu sektörlerde uğraşan firmaları değil aynı zamanda tüketiciyi de olumsuz açıdan etkileyecektir. Vatandaşlar satıcılardan taksit yoluyla alamadıkları ürünleri bu sefer tüketici kredisi, senetli alışveriş gibi alternatif yollar kullanarak almak isteyeceklerdir. Bu açıdan tüketicilerde zarara girecektir. Bu uygulama yürürlüğe girdiği takdirde telekomünikasyon ve kuyumculuk sektöründeki firmaların zaman içerisinde kepenklerini kapatması da muhtemeldir.” ifadelerini kullandı.

OTSO Başkanı, yönetmeliğin uygulamaya girmeden önce revize edilmesi gerektiğini, ilgili kurumların konuyla ilgili düzenleme yapmalarını ve hükümetin de bir an önce soruna çözüm getirmesini beklediklerini sözlerine ekledi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×