Taksim'de kadın eylemcilere müdahale!

BEYOĞLU'nda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Taksim Meydanı’na yürüyüp basın açıklaması yapmak isteyen kadın eylemciler ile polis arasında gerginlik yaşandı.

Taksim'de kadın eylemcilere müdahale!
09 Mart 2014 Pazar 11:08

8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle yüzlerce kadın, saat 19.00 sıralarında Galatasaray Meydanı’nda toplandı. Grup burada bir süre slogan atarak ellerindeki döviz ve pankartlarla eylem yaptı. Eylem sırasında Galatasaray Meydanı ve çevresinde çevik kuvvet polisi de güvenlik önlemi aldı. Toplanan yüzlerce kadın İstiklal Caddesi üzerinden Taksim Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Fransız Konsolosluğu önünde başka bir grup kadında da eyleme katılıp destek verdi. Slogan atarak ilerleyen kadınların önü, TOMA ve çevik kuvvet polisi tarafından kesildi. Taksim Meydanı’na çıkmak isteyen kadınlar, yolu kapatan polislere slogan atarak tepki gösterdi. 

Önlem alan polis, grubun açıklama yaparak dağılması ikazında bulundu. Kadınlar da polisin uyarısına rağmen dağılmadı. Bu sırada bazı kadınlar, ellerindeki pankart sopalarıyla, yolu kapatan çevik kuvvet ekiplerinin kalkanlarına vurdu. Bu sırada eylemcilerle polislerin birbirlerine tekme attıkları görüldü. Eylemcilerden, bazıları da sprey boyalarla polis kalkanlarını mor renge boyadı. Taksim Meydanı’na çıkmak isteyen kadınlar ile polis arasında yaşanan gerginlik yaklaşık 2 saat sürdü. Gerginlik sonrası grup dağılırken, polis herhangi bir müdahalede bulunmadı. Taksim Meydanı ve çevresindeki güvenlik önlemleri devam ediyor. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×