Taksi plakasında yeni dönem

Taksi plakaları, sabit kira getirisi olması nedeniyle hem güvenli, hem de değer kazandıran bir yatırım aracı olarak tercih ediliyor.

Taksi plakasında yeni dönem
23 Mart 2015 Pazartesi 12:30

Türkiye'de son senelerde yüksek fiyatlarla alınıp satılması itibariyle asıl işi taksicilik olmayan yatırımcıların da mühim bir gelir kapısı şekilde gördüğü taksi plakalarını, öteki mesleğe sahip olanlar bundan böyle alamayacak.

Yatırımcıları içerisinde en çok hekim ve futbolcuların bulunduğu taksi plakaları, bundan böyle sırf mesleği "taksici" olanlara kazanç sağlayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME), 12 Mart'ta aldığı karara göre, taksi plakasına sahip olmak isteyenlerden "şoförlük mesleğini geçim kaynağı şekilde seçtiği ve devamlı şekilde icra ettiği" şartı aranacak. Buna göre, öteki bir mesleğe sahip olanlar taksi plakası satın alamayacak. Dolayısıyla plakayı alacak kişiden, Vergi Dairesi'nden "başka bir işte çalışmadığına" dair evrak istenecek.

" Bir hekim ve ya futbolcu, taksicilikle ne kadar ilgili"

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Yahya Uğur, AA muhabirine yaptığı izahatda, UKOME kararının yerinde olduğunu belirterek, bunun uzun zamandır beklendiğini söyledi.

Taksi plakasının kazanç vasıtası şekilde kullanılmasından rahatsızlık duyduklarını vurgulayan Uğur, mesleklerine ziyan sağlayan uygulamanın kaldırılmasından memnuniyet duyduklarını anlatım etti.

Uğur, kararla ortak mesleki kalitenin artacağını dile getirerek, "Bizim isteğimiz, bu işi, sahiplenenlerin yapması. Meslek ve hizmet kalitesini fakat bu biçimde yükseltebiliriz. Sadece bu işten ekmek yiyen kişiler, bu mesleği yapmalıdır. Çünkü kendini kalıcı şekilde gören taksici, müşterisine daha yüksek hizmet sunacaktır. Bir hekim ve ya futbolcu, taksicilikle ne kadar ilgili? doğrusu bilemiyorum" diye konuştu.

"Taksiciler, doktorluk yapsa olur mu?"

İTEO Başkanı Uğur, UKOME'nin kararı üstüne bundan böyle kimsenin "taksicinin ekmeğine göz dikemeyeceğini" belirterek, her insanın işini yapmasının hem kendileri için hem de yurt için daha faydalı olacağını aktardı.

Karara göre, plakayı alacak insanın bundan böyle araştırılacağını anlatım eden Uğur, şunları söyledi:

"Eskiden bir şahıs plaka alacağı süre gelip bizden taksici olduğuna dair evrak istiyordu. Biz de veriyorduk. Aldığı belgeyi büyükşehir belediyesine götürerek, plakayı alabiliyordu. Oysa 'taksicidir' diye ova verdiğimiz birtakım insanların taksicilikle alakalarının olmadığını biliyorduk. Ancak elimizden bir şey gelmiyordu. Ama şimdi kararla ortak o belgeyi vermemiz için plakayı alacak insandan Vergi Dairesi'nden, öteki bir işte çalışmadığına dair evrak getirmesini isteyeceğiz. Bunu getiremeyenlere plaka alımı için izin verilmeyecek. Taksiciler doktorluk yapsa nasıl olur acaba? Ameliyatlara girse hasta muayene etse... Ya da futbolcu şekilde sahaya çıksa... Bir filmde oynasa veya albüm çıkarsa... Hiç müsait olur mu? Bu sebeple lütfen taksiciliği de taksicilere bıraksınlar. Ekmeğimizden ellerini çeksinler. Taksicilik rant kapısı değil, ekmek kapısıdır. Kimse ekmeğimiz üstünden rant devşirmeye kalkışmasın."

Uğur, meslekte kalıcı olmayanlar itibariyle hizmet kalitelerin yükseltmekte zorlandıklarını vurgulayarak, bu işin rant kapısı olmaktan çıkarılmasının mesleğin geleceği hesabına mühim bir adım olduğunu kaydetti.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×