Tacizle suçlanan ünlü yoga eğitmeni serbest bırakıldı

Dolandırıcılık ve taciz suçlamasıyla gözaltına alınan ünlü yoga eğitmeni Prof. Dr. Akif Manaf, hakkında yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı. Adliye çıkışında basın açıklaması yapan Manaf, kendi yetiştirdiği...

Tacizle suçlanan ünlü yoga eğitmeni serbest bırakıldı
17 Temmuz 2014 Perşembe 17:28

Dolandırıcılık ve taciz suçlamasıyla gözaltına alınan ünlü yoga eğitmeni Prof. Dr. Akif Manaf, hakkında yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı. Adliye çıkışında basın açıklaması yapan Manaf, kendi yetiştirdiği ve eksikleri olduğu için uyardığı öğrencilerinin bu uyarılara içerleyerek hakkında asılsız suçlamalarda bulunduğunu söyledi.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunan bazı kişilerin ünlü yoga ustası Prof. Dr. Akif Manaf tarafından dolandırdıklarını ve tacize uğradıklarını iddia etmesi üzerine gözaltına alınan ve İstanbul Adalet Sarayına getirilen Akif Manaf, Cumhuriyet Savcısı Naci Kınık'a ifade verdi. Savcılık, ifade işlemlerinin ardından Manaf hakkında adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılması amacıyla nöbetçi mahkemeye sevk etti.

Nöbetçi İstanbul 11. Sulh Ceza Mahkemesi de şüpheli Akif Manaf hakkında, adli kontrol hükümleri uygulanmasına karar verdi. Mahkeme bu kapsamında hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulan Manaf, nöbetçi mahkeme tarafından serbest bırakılıldı.

Mahkeme kararının ardından Manaf, adliye çıkışında öğrencilerinin arasında basın açıklaması yaptı. 13 senedir Türkiye'de bulunduğunu, tek amacının orjinal yoga sistemini Türk halkına ve uluslararası halka tanıtmak olduğunu belirten Manaf, "Sağlık için çok muhteşem bir araçtır. Yüzlerce insan çalışmalarıma katılarak sağlıklarına kavuştu ve çok önemli bir gelişme sağladı. Bu arada bir dünya markası oluşturduk. Yoga Akademi markası ve yakınlarda bu markanın, yurt içi yurt dışı yaklaşık yüze yakın merkezi vardı." dedi.

Bu süreç içinde her toplumun büyüme sancıları olduğunu ve eksikliklerin olduğunu belirten Manaf, "Bu okul franchising sistemi ile yaygınlaştı. Franchising sahibi olarak benim görevim Türk yasalarına uymak. Merkezlerin ve eğitimin Türk yasalarına uymaktı. Bazı kişiler şikayetlerde bulunanlardan bazıları bu yasalara uymayınca uyarılarda bulunduk ve bu uyarılar sonucu doğal olarak kızdı, içerledi, hatta bana tehditlerde bulundu. O zamanlar uyarılar sonucu bana tehdit edip, 'Sizi cinsel tacizle suçlarız' dediler. Bu, senelerce olan birşey. Son zamanlarda olumsuz bir, bu mağdurlar tarafından bu davalar da açılacak. 14 kişi ile ilgili 3 dava açılmış. 4 hafta önce suç duyurusunda bulunulmuş. Onlar içinde şikayetçiler, mağdurlar da var. Bu şikayetlerin üzerine onlar da bir karalama kampanyası başlattılar. Tüm suçlamalar asılsız, hiçbir kanıt yok. Sadece bir dedikodu şeklinde. Tamamen iftira şeklinde dedikodular var. En çirkin ve insanı kirletmek için en kolay yol cinsellikle ilgili şikayetlerdir. Güya cinsel taciz olmuş." diye konuştu.

Ünlü yoga eğitmeni Manaf, kendisini şikayet edenler için, "Onlara hiçbir kinimiz, hiçbir öfkemiz, hiçbir kızgınlığımız yoktur. Her zamanki gibi onları seviyoruz. Hatta onları başkalarından daha çok seviyoruz. Çünkü onların daha çok sevgiye ihtiyacı vardır." ifadesini kullandı.

MANAF, MAHKEMEDE SUÇLAMALARI REDDETTİ

Şüpheli Manaf ifadesinde, ''Benim oluşturduğum yoga markası ile ilgili ticari kaygılarla hakkımda karalama kampanyası yürütülmektedir. Üzerime atılı cinsel saldırı suçunu kabul etmiyorum. Bir ay öncesinde katıldığımız bir festival kapsamında mağdurlarla benim fotoğraflarım mevcuttur. Bu fotoğraflarda görüleceği üzere herhangi bir bana yönelik şikayette bulundukları intibasını uyandıran bir görüntü mevcut değildir.'' dediği belirtildi.

Kendisinden şikayetçi olan öğrencileri Manaf'ın, yoga eğitimi sırasında yanlarına gelerek kurucusu olduğu yoga okulunun yeni şubesini açacağını ve kendilerini de bu şubenin başına yönetici atayacağını belirterek yüklü miktarda paralarını aldığını ve geri ödemediği iddia etti. Savcılığa yapılan şikayetler arasında Manaf'ın, yoga eğitimi ve 'İçsel huzur' adı altında bazı müşterilerini hipnoz ederek cinsel istismarda bulunduğu da öne sürüldü. CİHAN

Tacizle suçlanan ünlü yoga eğitmeni serbest bırakıldı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×