Sürücüler dikkat, AYM onay verdi!

AYM, trafikte polisin alkol ve uyuşturucu kontrolüne direnerek denetimden kaçanın 2 bin lira para cezası ödemesine onay verdi.

Sürücüler dikkat, AYM onay verdi!
05 Mart 2015 Perşembe 10:50

Anayasa Mahkemesi (AYM), trafikte alkol ve uyuşturucu kullanmak amacıyla yapılan denetimlerden kaçınan, teknik cihazlara üflemeyen sürücülerin ehliyetlerine iki sene süreyle el konulmasına ait düzenlemeye “kamu otoritesinin sağlanması” gerekçesiyle onay verdi.
 
Söz konusu kural, Tokat yönetim Mahkemesi sebebi ile iptal istemiyle AYM’ye taşınmıştı. Ancak AYM, tesirli bir seyrüsefer denetimi ve halk otoritesinin sağlanması gerekçeleriyle düzenlemeye onay verdi ve iptal istemini reddetti. AYM’nin ret kararı, şu gerekçelere dayandırıldı:
 
İtiraz konusu kuralın trafikte etken biçimde alkol ve uyuşturucu madde denetimi yapılması şekli ile cemiyet sağlığını ve düzenini tehdit eden seyrüsefer kazalarının önlenmesini sağlamak dolayısıyla şahısların can ve mal güvenliğini ve halk düzenini koruma amacıyla öngörüldüğü anlaşılmaktadır. Bu düzenlemenin anayasal sınırlar arasında yasa koyucunun takdirinde yer aldığı açıktır. Bu bağlamda yasa koyucu trafikte uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanılıp kullanılmadığı yada alkolün kandaki miktarını belirleme amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılmasını kabul etmeme eyleminin seyrüsefer düzeni ve denetimi üstünde meydana getireceği sonuçları dikkate alarak caydırıcı biçimde cezalandırılmasını benimsemiştir. Dolayısıyla yasa koyucunun takdir yetkisine dayanarak ve eylemin meydana getireceği sonuçları de dikkate alarak düzenlediği itiraz konusu kuralda yasa devleti ilkesiyle çelişen cihet yoktur.

2 BİR LİRA DA CEZA ÖDENECEK

Buna göre; trafikte uyuşturucu almış veya alkollü olmayı, alkol-uyuşturucu denetimi amacıyla uzatılan cihazlara üflemeyi reddeden sürücüler de 2 bin lira ceza ödemeye devam edeceği gibi, sürücü belgelerine de 2 sene süreyle el konulmasına devam edilecek.

AYM’nin bu kararına üyelerden yalnızca Hasan Tahsin Gökcan karşı oy kullandı. Gökcan, şahısların kendini suçlamama ve susma haklarına dikkat çekti. Gökcan, AİHM kararlarına da göndermede yer aldığı karşı oy yazısında şunlara yer verdi:

“Güvenlik ve halk düzeniyle ilgili olsa da susma ve kendini suçlamama hakkının özüne ziyan verilemez. Susma ve kendini suçlamama hakkı, suç işleme beklentisi olması kaydıyla hem tahkikat aşamasını hem de sonrasını kapsar. AİHS’deki susma ve kendini suçlamama hakkı döküman ve ticari kayıtları vermeyi reddetme hakkını da içerecek biçimde geniş içeriğe sahiptir. İtiraz konusu kaide da tam anlamıyla kendileri aleyhinde kanıt üretmeye katkıda bulunmayan şahısların cezalandırılmasını öngörmektedir. Böyle bir düzenleme anayasa 38/5 fıkrasına, bununla beraber hakkın özünü zedeleyici olması sebebi ile anayasanın 2. ve sınırlamada ölçülülük prensibi bakımından ise 13. maddelerine de aykırıdır.”

 

Kaynak: NTV

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×