Suriye’nin komşuları, insani yardım için Şanlıurfa'da toplandı

Suriye’ye komşu ülkelerin dışişleri bakanları, Suriye’deki insanı durumu ele almak için Şanlıurfa’nın Harran ilçesindeki konteyner kentte toplandı.

Suriye’nin komşuları, insani yardım için Şanlıurfa'da toplandı
17 Ocak 2014 Cuma 12:58

Suriye’ye komşu ülkelerin dışişleri bakanları, Suriye’deki insanı durumu ele almak için Şanlıurfa’nın Harran ilçesindeki konteyner kentte toplandı. BM Mülteciler Yüksek Komiseri Guterres ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı toplantıda Suriye halkına yapılması öngörülen insani yardım görüşülecek.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin de yer aldığı heyet, Harran Kökenli Barınma Merkezi'nde Şanlıurfa Vali Vekili Ramazan Seçilmiş, AFAD Başkanı Fuat Oktay, Harran Kaymakamı Muhammed Selami Yazıcı, Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz ile AFAD İl Müdürü Mahmut Sönmez tarafından çiçeklerle karşılandı. Bakan Davutoğlu, çiçek veren çocuklardan birini kucağa aldı. Kucağa alınan Suriyeli çocuğun Fatiha okuması renkli görüntülere sebep oldu.

KUVVETLİ BİR ÇAĞRI YAPILACAK

Ev sahibi olarak dün akşam konuklarla yemekte bir araya gelen Dışişleri Bakanı Davutoğlu, yapacakları toplantının ve kamp ziyaretinin Suriye halkının çektiği acıları bizzat onlardan dinlemek için önemli bir fırsat teşkil ettiğini ifade etti. Davutoğlu, uluslararası toplumun Suriye'deki kayıpları bir istatistik olarak görmemesi ve krize acilen çözüm üretmesi için Şanlıurfa'dan kuvvetli bir çağrı yapılacağını vurguladı.

KONTEYNER KENTTE İNCELEME

Seyyar çadırdaki toplantıya katılanlar, Suriyeli kamp sakinleriyle öğle yemeğinde bir araya gelecek. Heyet, okul ziyaretin ardından konteyner kentteki sosyal tesislerde tekstil, halı ve resim kursları ile Suriyeli çocukların resim sergisini gezecek, hastanede incelemelerde bulunacak. Günün sonunda Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve heyet başkanlarının ortak basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

DAVUTOĞLU: AÇ BIRAKARAK ÖLDÜRME POLİTİKASİ İZLENİYOR

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de aç bırakarak öldürme politikası izlendiğini söyledi.

Suriye'ye komşu ülkelerin dışişleri bakanlarının katılımıyla Şanlıurfa'da düzenlenen toplantıda konuşan Davutoğlu, "Şu an bu masanın etrafındakiler aynı kaderi paylaşıyor. Ürdün, Lübnan, Irak Mısır ve daha başka ülkeler Suriyeli mültecilere kapısını açtı. Bu ortak kaderimiz. Herkesin ortak sorumluluğu. Cenevre'de yaptığımız toplantıda, belli aralıklarla komşu ülkelerin Birleşmiş Milletler öncülüğünde bir araya gelmesi kararını aldık ve bunları kamplarda yapma kararı aldık. Bu ilk toplantı. Cenevre 2 toplantısı öncesinde Harran'da bir araya gelmemiz aslında uluslar arası toplum ve insanlığa bir çağrıdır. Bu çağrı da 'artık yeter' çağrısıdır. Artık yeter. Kadınların, çocukların, yaşlıların, çaresizlerin ıstırabı karşısında, büyük insani travmanın karşısında sessiz kalmayalım." dedi.

Davutoğlu şöyle devam etti: "Artık yeter çünkü bu mülteciler, bu misafirlerimizin dışında milyonlarca insan şu an Suriye'de en temel ihtiyaçlardan bile yoksun yaşamakta. Son birkaç hafta içinde onlarca Suriyeli kardeşimiz açlıktan, susuzluktan, soğuktan ve ilaçsızlıktan vefat etti. Gördüğümüz resimler, uluslar arası topluma sunulan bazı deliller açık bir şekilde ortaya koyuyor ki aç bırakarak öldürme politikaları izleniyor. Şehirler, mahalleler kuşatılıyor. Aylarca insanlara insani yardım ulaştırılmasına izin verilmiyor ve orada insanlar bir bir ıstırap içinde hayatlarını kaybediyorlar. En yakınlarını, yanlarında çocuklarını kaybeden anne-babaların üzüntülerini, hüznü düşünüyoruz. Biz buradan insanlığa, uluslara arası bir çağrı için bir araya geldik. Bu çağrı ümit ederiz ki gerekli yankıyı bulur ve ümit ederiz ki tüm ilgili kurumlar harekete geçer. Maalesef BM Güvenlik Konseyi şu ana kadar Suriye'deki durumla ilgili bir karar alamadı. İnsani trajedinin son bulması için bir daha çağrıda bulunuyoruz."
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×