Suriyeli gerginliği tırmanıyor; bir günde 2 olay

Suriyeli Mülteciler ile Şanlıurfalılar arasında gerginlik tırmanıyor. Şanlıurfa’da bir günde iki olay meydana geldi. Olay sonrası vatandaş ‘Suriyeli istemiyoruz’ şeklinde slogan attı.Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecilerin sayısı...

Suriyeli gerginliği tırmanıyor; bir günde 2 olay
18 Temmuz 2014 Cuma 13:03

Suriyeli Mülteciler ile Şanlıurfalılar arasında gerginlik tırmanıyor. Şanlıurfa’da bir günde iki olay meydana geldi. Olay sonrası vatandaş ‘Suriyeli istemiyoruz’ şeklinde slogan attı.

Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecilerin sayısı 2 milyona yaklaştı. Sayı arttıkça olaylarda aynı ölçüde arttığı gözleniyor. Mülteci sayısının artması ile birlikte hırsızlık, asayiş ve fuhuş olayları arttığı sınır kentlerde mültecilerle yerliler arasında neredeyse olaysız gün yaşanmıyor. Emniyetin Suriyelilere bir yaptırımda bulunamaması ise olayları tetikliyor. Şanlıurfa’da da bir günde iki olay meydana geldi. Ceylanpınar ilçesinde fazla yemek isteyerek aşevi görevlilerine hakaret eden bir Suriyeli ile görevliler arasında arbede yaşandı. Çıkan kavgada bir Suriyeli biri Ceylanpınarlı olmak üzere iki kişi yaralandı. Ağır yaralanan Suriye uyruklu vatandaş Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Devlet Hastanesine sevk edilirken Ceylanpınarlı aşevi görevlisi Ceylanpınar Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Olayı duyan görevli yakınları ise hastaneye akın etti. Taşkınlık çıkaran gruba polis ve güvenlik görevlileri müdahale etti.

İkinci olay ise Şanlıurfa Büyükşehir Belediye’sinin iftar programı sonrası yaşandı. Topçu meydanında iftar sonrası ilahi konserinde yaşandı. İddiaya göre bir bayan Suriyeli bir genç tarafından taciz edildi. Taciz sonrası Suriye uyruklu vatandaş kayıplara karıştı. Kısa sürede duyulan olay gerginliği tırmandırdı. Meydanda toplanan Şanlıurfalılar, ‘Suriyeli istemiyoruz’ şeklinde slogan attı. Grubun uzun süre sakinleşmemesi üzerine polis bir vatandaşı gözaltına almak istedi. Kalabalık bu sefer polisi ıslık çalarak protesto etti.

İsmail Işık adlı vatandaş ise Suriyelilerin kamplara toplanmasını istedi. Işık, "Bir olay sonrası hesap verme durumları yok. Böylece bizden daha fazla hakka sahip oluyorlar. Asayiş olayları gittikçe artıyor. Suriyeliler kamplarda toplanmalı. Kampların dışına ise mecbur olmadıkça bırakılmamalı." şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz günlerde de Devteyşti mahallesinde benzer bir olay yaşanmıştı. Birkaç sefer hırsızlık vukuatından dolayı uyarılan bir Suriyeli son olarak manavdan hırsızlık yapınca manav tarafından yakalanmış, ikisi arasında çıkan arbedede ağır yaralanan Suriyeli kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×