Suriyeli felçli anne kendi derdini unuttu, 2 çocuğu için ilik nakli istiyor

Suriye'deki iç savaştan kaçarken geçirdiği trafik kazası sonrası belden aşağısı felç olan anne, talasemi hastası 2 çocuğuna ilik nakli yapılması için yardım bekliyor.

Suriyeli felçli anne kendi derdini unuttu, 2 çocuğu için ilik nakli istiyor
06 Mart 2014 Perşembe 12:18

Suriye'deki iç savaştan kaçarken geçirdiği trafik kazası sonrası belden aşağısı felç olan anne, talasemi hastası 2 çocuğuna ilik nakli yapılması için yardım bekliyor.

Suriye'deki iç savaştan kaçan Zakria Alabbo (42) eşi Ahlam Kalacı (31) ve çocukları Saleh (12) ve Yahya (6) ile 3 ay önce Türkiye'ye sığınmış. Mersin'in merkez Akdeniz İlçesi Hamidiye Mahallesi'ndeki bir apartmanın zemin katına yerleşen aile hayırseverlerin desteği ile hayatta kalmaya çalışıyor. Anne Ahlam Kalacı, 3 yıl önce ülkelerinde ilk savaş başladığında Halep'ten Hasekiye kaçarken içlerinde bulunduğu otomobilin takla atması sonucu felç kalmış. Belden aşağısı tutmayan anneye mahalle sakinleri tarafından tekerlekli sandalye temin edilmiş. Aile, Suriye'de iken 4 yaşından sonra talasemiye yakalanan 12 ve 6 yaşındaki çocuklarının Mersin Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde 20 günde bir kanlarını değiştirterek hayatta kalmalarını sağlıyor. 3 yıldır tekerlekli sandalyeye mahkum olan anne Ahlam Kalacı, 2 çocuğunun da hasta olduğunu ve 20 günde bir kanlarını değiştirmek zorunda kaldıklarını söyledi. Suriye'de yaşarken çocuklarının tedavisi ve ilik nakli için bir derneğe başvurduklarını ifade eden anne, "Çocuklarımızın Suriye'deki teyze ile amcaoğulları ile ilikleri tutuyordu. Bu dernek bize yardımcı olacak ve ilik nakillerini yaptıracaklardı. Savaş olduktan sonra bu dernek kapandı. İlaç kalmadı. Kan yok. Elektrik, su, telefon yok. Orada her yer yanıyor." diye konuştu.
3 yıl önce savaştan kaçarken araçlarının takla atması sonucu omuriliğinin kırıldığını anlatan Suriyeli anne şöyle devam etti: "Şu anda ayaklarım tutmuyor. Kazadan sonra eşim kalp hastası oldu. Ben hastayım eşim hasta çocuklar hasta. 3 ay oldu Türkiye'ye geleli. İlik nakli olması gerekiyor çocukların. İnsanların sesimi duymasını istiyorum. Türkiye çok güzel bir ülke. Bizim için her şeyi yapıyor. Benim ilacımı eşimin ilaçlarını veriyorlar. Çocuklarımın ameliyat olmasını istiyorum. Ben kendi hastalığımı unuttum. Çocuklarımın iyileşmesini istiyorum."

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×