Suriyeli 18 bin öğrenci Kilis'te karne aldı

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen ve Kilis’te yaşamına aileleriyle beraber devam eden 18 bin öğrenci, karne sevinci yaşadı.

Suriyeli 18 bin öğrenci Kilis'te karne aldı
24 Ocak 2014 Cuma 17:33

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen ve Kilis’te yaşamına aileleriyle beraber devam eden 18 bin öğrenci, karne sevinci yaşadı. Bu öğrencilerin, 4 bin 600’ünün kaldığı Kilis Konteyner Kenti’ndeki okulda düzenlenen törene Vali Süleyman Tapsız da katılarak Suriyeli çocukların sevincine ortak oldu.

Karne dağıtım töreni için gelen konteyner kente gelen Vali Tapsız’ı öğrenciler, şarkı ve şiirlerle karşıladı. Çocuklar, barış temennilerini okudukları şiirlerle dile getirerek büyük alkış aldı. Dönemin bitmesiyle aldıkları karnenin yanında çeşitli hediyelerle de ödüllendirilen Suriyeli çocuklar, daha sonra evlerinin yolunu tuttu. Karne dağıtım töreninde konuşan Vali Tapsız, 80 bin Suriyeli vatandaşı Kilis’te misafir ettiklerine dikkat çekti. Anaokulu, ilkokul ve lisenin yer aldığı konteyner kentte 4 bin 600 öğrencinin yer aldığını kaydeden Tapsız, ildeki toplam Suriyeli öğrenci sayısının da 18 bin civarında olduğuna vurgu yaptı. Suriyeli çocukların huzurlu bir şekilde ülkelerine dönmesini temenni ettiklerinin altını çizen Tapsız, “Barışın, huzurun önümüzdeki dönemde temin edilmesini burada yetişen çocuklar sağlayacak. Türkiye ile Türk kardeşleriyle birlik beraberlik içerisinde nasıl yaşanmışsa, burada da yine bunun temelleri atılıyor. Bu çocuklarımız, burada yaşayan insanlarımız her zaman Türk milletine karşı şükran ve minnet duygusu içerisindeler. Bunu da her vesileyle ifade ediyorlar.” şeklinde konuştu.

Suriyeli öğrenciler de karnelerine kavuşmaktan dolayı büyük bir mutluluk içerisinde olduklarını dile getirerek, kendilerine kucak açan Türk milletine de teşekkür etti.

CİHAN

Suriyeli 18 bin öğrenci Kilis'te karne aldı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×