'Suriye'deki, Irak'taki Türklere 'Türkmen' denilmesi İngiliz oyunudur'

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Çağrı Erhan, Irak ve Suriye’de yaşayan Türklerin, “Türkmen” olarak tanımlanmasına tepki göstererek, "Türkiye’de Azerbaycan, Bulgaristan Türkleri var.

'Suriye'deki, Irak'taki Türklere 'Türkmen' denilmesi İngiliz oyunudur'
31 Ocak 2014 Cuma 11:33

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Çağrı Erhan, Irak ve Suriye’de yaşayan Türklerin, “Türkmen” olarak tanımlanmasına tepki göstererek, "Türkiye’de Azerbaycan, Bulgaristan Türkleri var. Bunlara kimse, Türkmen demiyor. Sınırın ötesindekilere, Türkmen demek, bir İngiliz oyunudur. Dışişleri Bakanlığımız bu konuda çalışmalar yapıyordur. Bundan sonra inanıyorum ki Suriyeli Türkler, Iraklı Türkler diyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Pursaklar Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu seminerde “Türkiye’nin Dış Politikası ve Suriye” konusu ele alındı. Konuşmacı Prof. Dr. Çağrı Erhan, “Bizim medeniyetimizde zalimden kaçanı tekrar zalime teslim etmek yoktur” diyerek, Türkiye’nin Suriye politikasının önemini vurguladı.
Saray Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa halk yoğun ilgi gösterdi. Belediye Başkanı Selçuk Çetin, bürokratlar, ilçedeki yöneticiler ve çok sayıda davetlinin bulunduğu 300 kişilik salon tıklım tıklım doldu. Konferansın açılış konuşmasını yapan Başkan Selçuk Çetin, “Tür milleti her zaman mazlumun yanında olmuştur. Misafirperverliğini göstermiştir” diyerek davetlileri selamladı.
Konferan konuşmacısı Prof. Dr. Çağrı Erhan, Türkiye’nin dış politikası ve Suriye üzerine önemli değerlendirmelerde bulundu. Dış politikayı tarihsel süreçleriyle değerlendiren Prof. Erhan, Suriye’de yaşanan katliamın hiç kimse tarafından meşru görülemeyeceğini söyledi.

İŞKENCE FOTOĞRAFLARI

Özellikle son dönemlerde yayınlanan işkence fotoğrafları karşısında Batılı ülkelerin sessiz kalması ve Türkiye’nin bu konuda yalnızlaştırıldığından yakınan Çağrı Erhan, “İstediğiniz kadar evrensel değerlere, etik değerlere dikkat edin. Uluslararası güçlerde bu işler çıkarlar üzerinden işliyor. Demokrasi şampiyonu olan ülkeler, Mısır’daki askeri darbede sustuğu gibi Suriye’de yaşananlar karşısında da sustu.” dedi.

“BOSNA İLE BUGÜN YAŞANANLAR MUKAYESE EDİLMELİ”

Geçmişte yaşanan Bosna’daki olayları hatırlatan Prof. Dr. Çağrı Erhan, Suriye’nin geleceği noktasında Bosna tecrübesinden faydalanılması gerektiği anlattı. O dönem de ambargoların olduğunu ve buna rağmen insani yardımların yapıldığının altını çizerek, “Suriye’de Baas adında bir mekanizma var. Uçaklarla kendi halkını bombalayan bir rejim var. Türkiye, Suriyeli mültecileri kabul ederken diline, dinine, rengine bakmadı. Çünkü bizim medeniyetimizde zalimden kaçanı tekrar zalime teslim etmek yoktur. Hicrette Ensar’ın, Muhacir’e yaptığı gibi ekmeğinizi paylaşırsınız. Bundan kimsenin gocunmaması gerekir.” diye konuştu. Türkiye’nin her zaman insani değerleri merkeze aldığını kaydetti.

“TÜRKMEN TANIMLAMASI İNGİLİZ OYUNU”
Irak ve Suriye’de yaşayan Türklerin, “Türkmen” olarak tanımlanmasını eleştiren Çağrı Erhan, “Türkiye’de Azerbaycan, Bulgaristan Türkleri var. Bunlara kimse Türkmen demiyor. Sınırın ötesindekilere Türkmen demek bir İngiliz oyunudur. Dışişleri Bakanlığımız bu konuda çalışmalar yapıyordur. Bundan sonra inanıyorum ki Suriyeli Türkler, Iraklı Türkler diyeceğiz.” şeklinde konuştu.

“KİMYASAL SALDIRIDA BATININ TAVRI DEĞİŞMEDİ”

Suriye’de uygulanan kimyasal saldırılar karşısında Batı’nın sesiz kaldığını eleştiren Erhan, “ABD bile ‘kırmızı çizgimiz kimyasal silah kullanımıdır’ demişti. Kimyasal silah kullanıldı ve ABD iki gün sonra çıkıp ‘diplomasiye şans verelim’ diyerek politika değiştirdi” sözleriyle ABD ve Rusya’nın Suriye konusunda herhangi bir müdahalesinin gerçekleşmeyeceğini vurguladı. BM’nin tutumu da eleştiren Prof. Erhan, “BM’nin başarısızlığı başarılarından daha fazladır” ifadesini kullandı.

Pursaklar Belediyesi’nin böyle bir program düzenlemesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Prof. Dr. Çağrı Ersoy, Belediye faaliyetlerini tanıtan sinevizyon gösterisindeki Dede Torun Evleri ve Nezaket Okulları projesine hayran kaldığını belirterek, Başkan Selçuk Çetin’e teşekkür etti. Bu projelerin toplumsal barışa önemli katkı sunacağını ifade etti. Başkan Selçuk Çetin de konferansın sonunda Çağrı Erhan’a çiçek ve ilçeyi simgeleyen hediye takdim etti.

CİHAN

'Suriye'deki, Irak'taki Türklere 'Türkmen' denilmesi İngiliz oyunudur'


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×