Suriye sınır kapıları kapandı, TIR'larda bekleyen ürünler bozuluyor

Suriye’de yaşanan iş savaşta, çatışmaların Türkiye sınırında şiddetlenmesi üzerine 4 sınır kapısı kapatıldı.

Suriye sınır kapıları kapandı, TIR'larda bekleyen ürünler bozuluyor
23 Ocak 2014 Perşembe 11:18

Suriye’de yaşanan iş savaşta, çatışmaların Türkiye sınırında şiddetlenmesi üzerine 4 sınır kapısı kapatıldı. Bu kapanmadan dolayı da kilometrelerce uzunluğunda TIR kuyrukları oluştu. Suriye’ye ihracatı yapılan ürünlerin geçişi sağlanamazken, TIR’ların içerisinde bulunan et ve süt ürünleri de bozulma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Üretimi ile son kullanma tarihi arasında kısa bir dönem bulunan ürünlerin bozulmaya başladığı ifade ediliyor.

Suriye’nin Türkiye sınırında Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile Irak Şam İslam Devleti Örgütü (IŞİD) arasında şiddeti gün geçtikçe artan savaşın ardından, geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa’nın Akçakale, Gaziantep’in Karkamış, Kilis’in Öncüpınar, Hatay’ın da Cilvegözü sınır kapıları kapatılmıştı. Kapatma kararının ardından, taşıdıkları ürünü Suriye’ye göndermek üzere gümrüğe boşaltma yapması gereken TIR’lar da kilometrelerce kuyruğun oluşmasına sebep oldu. Kilis’te 10 kilometreyi bulan bu kuyruk, Cilvegözü’nde 30 kilometreye ulaştı. TIR şoförleri de alınan bu karardan dolayı sınırda ne kadar kalacaklarını henüz bilmiyor. Günlerdir beklediklerini ve zor durumda kaldıklarını anlatan şoförler, maddi olarak da büyük sıkıntı içerisine girdiklerini anlatıyor. Bekledikleri için araçlarını da çalıştıramadıklarını ve para kazanamadıklarını aktaran şoförler, TIR’ların taksitlerini ödemede de güçlük çektiklerini belirtiyor.

Bunun yanı sıra, Suriye’ye taşınan malzemeler arasında yer alan gıda ürünleri açısından bir başka olumsuzluk dikkat çekiyor. Suriye’deki alıcılara teslim edilmesi beklenen özellikle et ve süt ürünlerinin kullanım süresinin kısa olması, bozulmalara da yol açıyor. Bir çok ürün bu sebepten dolayı henüz yükleme yapılmadan ve Suriyeli vatandaşlara ulaşmadan bozulma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor.

Çatışmaların şiddetli olmasından dolayı geçiş yapamadıklarını ve 22 gündür de beklediğini kaydeden TIR şoförü Burhan Yılmaz, “Ben un taşıyorum. Ürünümü gümrükte boşaltacağım ancak yaşanan sıkıntıdan dolayı geçiş yapamıyoruz. Tam 22 gündür buralardayız. Gümrükte boşaltma işlemi için bekliyoruz. Zaten gümrükten karşıya tehlikeden dolayı geçemiyoruz.” diye konuştu.

Metin Doğan da Akçakale Sınır Kapısı kapalı olduğu için Öncüpınar Sınır Kapısı’na yönlendirildiğini ifade ediyor. Büyük bir sıkıntı içerisinde olduklarını söyleyen Doğan, şunları kaydetti: “Motor yağı taşıyorum. Ürünü Mersin Limanı’ndan yükledim. Önce Akçakale’de gittim ve 12 gün kaldım. 13 gündür de burada kalıyorum. Tam 25 gündür arabam yatıyor. Mağdur kaldım, garajlarda sürünüyorum. Ne yapacağımı şaşırdım. Savaştan dolayı izin alamıyoruz.”

Abdulvahab Adlım da 10 gündür beklediğini dile getirerek, “Ben TIR’ımda yumurta taşıyorum. Biliyorsunuz, bazı ürünlerin kullanma süreleri çok az. Tarihi geçti mi olmuyor ve o mal mecbur çöpe gidecek.” ifadelerini kullandı. CİHAN

Suriye sınır kapıları kapandı, TIR'larda bekleyen ürünler bozuluyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×