Şunu çok açık söylüyorum!..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, imam hatip liselerinin 100. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Burhan Felek Spor Salonu'nda düzenlenen, "100 yıllık Hikaye İmam Hatip" etkinliğinde konuştu.

Şunu çok açık söylüyorum!..
17 Ocak 2014 Cuma 19:22

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İmam Hatip Mezunları Derneği'nin (ÖNDER) Burhan Felek Voleybol Salonu'nda düzenlendiği "İmam Hatip 100. Yıl, Yüzyıllık Hikaye" etkinliğine katıldı. İmam Hatip öğrencileri tarafından tamamen doldurulan salonun girişinde zaman zaman izdiham yaşandı. Salondaki tribünler pankartlarla donatıldı. Başbakan Erdoğan, yanına kendisi gibi İmam Hatip Mezunu olan Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlunu alarak salona girdi. Erdoğan, öğrencilerin gösterilerini ilgiyle izledi. Özellikle Afrika ülkelerinden gelen öğrencilerin mehteran kıyafeti giyip, mehter marşı çalması büyük alkış aldı. Başbakan Erdoğan, bir ara salondan dışarı çıktı. Emniyet Müdürü Altınok da peşinden gitti. Erdoğan kısa süre sonra geri döndü.

SLOGANLARA, "BİZ DUALARLA GELDİK" KARŞILIĞINI VERDİ

Erdoğan, "Dik dur eğilme, İmam Hatip seninle" sloganlarıyla sahneye çıktı, sloganlara, "Hiç merak etmeyin. Dik duracağız, dikleşmeyeceğiz" karşılığını verdi. Büyük alkış alan Başbakan sözlerini, "Biz beddualarla gelmedik, dualarla geldik. Yolumuza da böyle devam edeceğiz" diye sürdürdü.

"CUMHURBAŞKANIMIZA ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM"

2010 yılındaki düzenleme ile kat sayı zulmüne son verdiklerini, İmam Hatiplerin kapısındaki kilidi söküp attıklarını söyleyen Başbakan Erdoğan, "Yol arkadaşlarımı özellikle tebrik ediyorum. Sizlere layık olabildiğimiz için mutluyuz. Başörtü zulmünün son bulması için kararlı mücadele eden arkadaşlarıma gönülden teşekkür ediyorum. Kamuda başörtülü çalışmanın önünü açanları yürekten tebrik ediyorum" şeklinde konuştu. 4+4+4 düzenlemesine de değinen Erdoğan, milletin üzerindeki baskıya son verenlere teşekkür ederken, "Cumhurbaşkanımıza da buradan şükranlarımı ifade ediyorum" dedi.

"VİRÜS GİBİ SAKLANANLARDAN OLMADIK"

Erdoğan, İmam Hatiplilere karşı yapılan baskılara karşı direndiklerini anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hiç bir şey yapamadığımız zamanlar, ellerimizi göğe açıp dualarla yol arkadaşlığı yaptık. Biz bütün tahriklere rağmen, eline silah alanlardan olmadık. Siyaset varken, yerin altına gizlenenlerden, gizli bir virüs gibi saklananlardan olmadık. Milletimizle irtibatımızı hiçbir zaman koparmadık. Biz bu milletin fertleriyiz. Biz bu toprakların evladı, biz bu ecdadın torunlarıyız. Bu toprak bizim toprağımız. Bu şanlı bayrak, bizim bayrağımız."

"MEŞRU YOLDAN KOPAMAYIZ"

Mücadelelerinin hak ve hukuk mücadelesi olduğunu söyleyen Erdoğan, "Mücadelemiz, yeni Türkiye, büyük Türkiye mücadelesidir. Haklı olduğumuz bir mücadelede şiddeti tercih edip, haksız yola düşemeyiz. Gayrimeşru yollara tenessül edip, haktan kopamayız. Türkiye için mücadelede şahsi hırsları öne çıkaramayız. Biz kaderi yok sayıp, hedefe giden yolu meşru kabul edemeyiz" diye konuştu.

"MÜSLÜMAN MÜSLÜMANA TUZAK KARAMAZ"

Endülüs Saraylarında, "Allahtan başka zafer sahibi yoktur" yazdığını hatırlatan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ben bugün buradan, sizlerin huzurunda, milletime ve dünyaya sesleniyorum. Hangi makamda olursak olalım, kibiri, gururu yanımıza yaklaştırmadık, yaklaştırmayacağız. Şunu unutmayacağız; Müslüman o kimsedir ki, onun dilinden ve elinden tüm Müslümanlar emindir. Müslüman Müslümana tuzak kuramaz, başka insanlara da tuzak kuramaz."

"ERDOĞAN'IN DA HATASI VARDIR"

"Cumhurbaşkanın da hatası vardır. Tayyip Erdoğan'ın da hatası vardır. Meclis Başkanın da hataları vardır" diyen Erdoğan sözlerini, "Hiçbir insan sorgulanamaz değildir. Kendimizi gözden geçirmeye mecburuz, kendimizi hesaba çekmeye mecburuz" diye sürdürdü.

"BEN ONLARDAN RAZIYIM"

Erdoğan, memanetine göz dikenlere, yetimin hakkına el uzatanlara hoşgörü göstermeyeceklerini belirterek, "Harama el uzatanlardan olmadık. Harama el uzatılmasına göz yummayız. Ben İmam Hatip okulunun mezunu olmaktan her zaman gurur duydum. Bu gururu, inşallah son nefesime kadar onurla taşıyacağım. Yetmez 4 çocuğum da İmam Hatip'te okudular, oradan mezun oldular. İkisi Kartal, ikisi Kadıköy olmak üzere. Ben onlardan razıyım. Rabbim de razı olsun inşallah" diye konuştu.

"EVLATLIKTAN REDDEDERİM"

Son zamanlarda evlatlarıyla ilgili ana muhalefet partisinin çamur atma propagandası yürüttüğünü söyleyen Erdoğan, "Şunu çok açık, net söylüyorum. Benim evlatlarımdan bir tanesi böyle bir yolsuzluğa karışsın, bir saniye yanımda tutmam, evlatlıktan reddederim. Bu kadar açık konuşuyorum. Kalk, evlatlarımın sosyal faaliyetleri üzerinde, kendileriyle alakası olmayan, vakıflarla ilgili çalışmadan rahatsız olan bu lider, önce kendisi aynaya baksın aynaya. Bunların geçmişi karanlık. Bunların genel müdürlük yaptıkları zamanlar, bunların yolsuzluğu sebebiyle millet, gidecek hastane bulamıyordu. Şimdi gerçekler ortada, yolsuzlukların olduğu bir ülkede bu milletin evlatlarına okul yapabilir miydiniz? Ücretsiz kitaplar verebilir miydiniz ? Şundan emin olun ki, İmam Hatip nesline kara leke çalınmasına asla izin vermeyeceğiz. İmam Hatip mezunlarının istismar edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Biz büyüklerimizden aldığımız emaneti, nasıl dikkatli taşıdıysak, bizden sonrakiler de büyük bir dikkatle taşıyacaklar" dedi.

"YOLSUZLUK OLSA BUNLAR OLABİLİR MİYDİ?"

Erdoğan, yolsuzluk konusunda ortaya atılan iftiralara karşılık, birkaç rakam vereceğini söyleyerek, "Türkiye'nin milli geliri 230 milyar dolarken, 10 yılda bu rakamı 800 milyar doların üzerine çıkardık. Yolsuzlukların olduğu bir iktidar, bunu gerçekleştirebilir miydi ? IMF'ye 23 milyar dolar borç vardı. Borcu biz sıfırladık. Artık borcumuz yok. Şimdi IMF'ye biz 5 milyar borç vermek için, 'İstediğiniz zaman veririz' diyoruz. Merkez bankamızın döviz rezervi 27 milyar dolardı. Şu anda döviz rezervi, 130 milyar doları yakaladı. Yolsuzlukların olduğu bir ülkede, siz bunları yakalayabilir miydiniz?" diye konuştu.

"HAK TESİR ETTİ TEDBİR KALKTI"

Bazılarının yıllık kapasitesi 100 milyonun üzerinde yolcu olan havalimanını kabul edemediklerini söyleyen Erdoğan, "Havalimanına yatırım yapan işadamlarımızın mallarına tedbir koymaya kalktılar. Hak tesir etti, bu tedbir kalktı. Marmaray bunları rahatsız etti. 3. Köprü'den rahatsız oluyorlar. Bunlar bundan rahatsız oluyor. İmam Hatip nesli olarak çok daha farklısını yapacağız. Çünkü biz Fatih'in torunlarıyız. Fatih gemileri karadan yürüttü, biz de araçları denizin altından yürütüyoruz" dedi.

"ANANAS CUMHURİYETİ"

Erdoğan, konuşmasında öğrenci olduğu dönemdeki idealist öğretmenlerinden söz ederek, "Onlar şöhret peşinde olmadılar, 'Örgüt kuralım' demediler. Hükümetler kurup, 'Hükümetler yıkalım' demediler. Paralel yapı peşinde olmadılar. Uluslararası şebekelere 'Maşalık yapalım' demediler. Sermaye olsun, 'Devlet içinde devlet' demediler. 'Ananas Cumhuriyeti kuralım' demediler. Başkaları için çalışanlardan değil, ülkesi için mücadele edenlerden olacağız. 76 milyonu bir ve beraber göreceğiz. Kardeşlerim şunu unutmayınız; hangi makamda olursak olalımü, kibiri, gururu yanımıza yaklaştırmadık ve yaklaştırmayacağız. Ve şunu unutmayacağız; Müslüman o kimsedir ki, onun dilinden ve elinden tüm Müslümanlar emindir, salimdir. Müslüman, Müslüman'a tuzak kuramaz. Bırakın, başka insanlara da tuzak kuramaz" diye konuştu.

KIZLARINI ÇAĞIRDI

Konuşmasının ardından İmam Hatip mezunlarına plaket veren Erdoğan kız öğrencilerin kendisine hediye ettiği çiçekleri almadan önce kızları Sümeyye Erdoğan ve Esra Albayrak'ı sahneye çağırdı. Erdoğan, kızları ve öğrencilerle birlikte poz verdi. Erdoğan, törenin ardından salonda bulunan VIP salonuna geçerek, özel görüşmelerde bulundu.

ATATÜRK POSTERİ DÜZELTİLDİ

Salonun üst tribününde bulunan Atatürk posteri, demir parmaklıkların engeli yüzünden tam olarak açılamadı. Durumu fark eden bazı öğrenciler, bir süre sonra Atatürk'ün posterini görünür şekilde açtı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×