Sultansazlığı Kuş Müzesi açıldı

Türkiye’nin önemli sulak alanlarından Sultansazlığı Milli Parkı’nda, 301 kuş türüne ait örneklerin ve bilgilerin yer aldığı Kuş Müzesi, Vali Orhan Düzgün tarafından ziyaretçilere açıldı. Vali Düzgün, Kuş Müzesi’nin açılışında...

Sultansazlığı Kuş Müzesi açıldı
06 Haziran 2014 Cuma 13:23

Türkiye’nin önemli sulak alanlarından Sultansazlığı Milli Parkı’nda, 301 kuş türüne ait örneklerin ve bilgilerin yer aldığı Kuş Müzesi, Vali Orhan Düzgün tarafından ziyaretçilere açıldı.

Vali Düzgün, Kuş Müzesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Sultansazlığı’nın Türkiye’deki milli parklar içerisinde özel bir yere sahip olduğunu söyledi. Şu ana kadar 301 kuş türünün yaşadığının tespit edilebildiği Sultansazlığı’nın, kuş türlerine meraklı gözlemciler ve bilim insanlarınca takibe alındığını belirten Vali Düzgün, doğaseverlerin ilgisinin de her geçen gün arttığına işaret ederek, gelen ziyaretçilerin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla bölgede her yıl yeni düzenlemeler yapıldığını anlattı.

Sultansazlığı Milli Parkı içerisindeki yürüyüş parkurları, kuş gözlem kuleleri ve kulübeleri sayısının artırıldığını ifade eden Vali Düzgün, ziyaretçilerin beğenisine sunulan Kuş Müzesi’nin ise hem teknolojik imkanlarla donatıldığını hem de görsel bir ziyafet sunduğunu kaydetti. “Doğaya ve canlıya saygının bir gereği olarak avlanan kuşların içini doldurmak yerine kuş türlerinin birebir kopyası yapılarak sergilenmektedir.” diyen Vali Düzgün, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kuş müzesi ile birlikte ziyaretçilerin bilgilendirilebilmesi ve diğer sosyal ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla bölgede yeni yapılar inşa edilmiştir. Misafirlerimizin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi açısından bu tür tesislerin yapılmasını çok önem veriyoruz. Kapuzbaşı’nda da Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlüğümüzce bazı düzenlemeler gerçekleştiriliyor. İl Özel İdaremizce ihale edilen Soysallı Günübirlik Tesisleri yapımına da başlandı. Bunlar yapıldıkça, alt yapı ihtiyaçları giderildikçe doğal güzelliklerimizin daha çok ilgi çeken, dolayısıyla bölgesel ekonomiye daha çok katkı sağlayan yerler olmasını hedefliyoruz. Kuş müzesindeki vitrinlerde görülen kamışlarda aslında bölge köylülerimiz için çok ciddi bir gelir kaynağı. Her yıl yaklaşık 100 tır civarında bu kamışlardan hasan edilerek ihraç ediliyor ve bölgedeki 150-200 ailenin geçimine katkı sağlanıyor.”

Vali Düzgün, çalışmaları önümüzdeki günlerde tamamlanacak olan Kültür ve Doğa Rotaları Kitabı’nda Sultansazlığı’nın da geniş yer alacağını sözlerine ekledi. Kuş müzesinin açılışının ardından Yeşilhisar Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar, Yeşilhisar Belediye Başkanı Abdulkadir Akdeniz, Orman Su İşleri Bölge Müdürü Ethem BOZ ve Orman u işleri Şube Müdür Murat Akgün İl Emniyet Müdürü İbrahim Kulular, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Halil Uysal, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş ve kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ile çok sayıda davetli müzeyi gezdi.

Müzede, Sultansazlığı Milli Parkı’nda yaşayan 40 kuş türünün kopyasının yer aldığı bölüm ile teknolojik imkanlarla donatılan tanıtım bölümü yer alıyor. Ziyaretçilerin 5 farklı kamera ile Sultansazlığı Milli Parkı’nı izleyebildiği müzede, kuş türlerine ilişkin detaylı bilgilerde ziyaretçilere sunuluyor.

Açılışın ardından Vali Düzgün ve beraberindekiler Kuş Gözetleme Kulesi’ne çıkarak bir süre Milli Park alanında kuş gözlemledi.

CİHAN

Sultansazlığı Kuş Müzesi açıldı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×