STK’ler kuraklık tehlikesine karşı harekete geçti

Türkiye’de yağmur ve kar yağışı oranlarında geçmiş yıllara nazaran ciddi bir düşüş yaşaması ve bunun da kuraklık tehlikesini düşündürmesi, sivil toplum kuruluşlarını (STK) harekete geçirdi.

STK’ler kuraklık tehlikesine karşı harekete geçti
24 Şubat 2014 Pazartesi 15:13

Türkiye’de yağmur ve kar yağışı oranlarında geçmiş yıllara nazaran ciddi bir düşüş yaşaması ve bunun da kuraklık tehlikesini düşündürmesi, sivil toplum kuruluşlarını (STK) harekete geçirdi.
Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı (TÜKÇEV)'nda biraraya gelen Orman Bakanlığı Milli Parklar eski Genel Müdürü ve Başkent Ankara Meclisi Başkanı Nevzat Ceylan, Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı (TÜSİAV) Başkanı Veli Sarıtoprak ve TÜKÇEV Başkanı Beyhan Aslan, Türkiye genelinde süratle su tasarrufu alarmı verilmesini isteyerek kamuoyunu uyardı.

Aslan, yaptığı konuşmada, "Büyük bir susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya kalma sorunu yaşayacağımızı görünüyor. Türkiye, bu yıl ve gelecek yıllarda çok ciddi bir su kriziyle mücadele etmek zorunda kalacak. Türkiye’nin geleceği için sahip olduğumuz su kaynaklarının bilincine vararak, sanayiden tarıma hemen her ortamda ve alanda bilinçli ve etkili kullanımına dair tedbirlerin alınması yönünde ciddi çalışmaların başlatılması büyük önem arz etmektedir. Yarından tezi yok tüm toplumu ve kuruluşları kapsayacak şekilde, su konusunda tasarruf alarmı verilmelidir.” dedi.

'SU TASARRUFU SEFERBERLİĞİ BAŞLATILMALI'

TÜSİAV Başkanı Sarıtoprak da en değerli hayati varlık olan suyun tasarruflu kullanılmasının çok önemli olduğunu vurguladı. Sarıtoprak, “Bu konuda başta devletimiz olmak üzere bizim gibi sivil toplum kuruluşları ve her Türk vatandaşı, suyu tasarruflu kullanmak için gereğini yapmalı ve su tasarrufu seferberliği başlatılmalıdır.” şeklinde konuştu. Başkent Ankara Meclisi Başkanı Ceylan ise, "Hesaplara göre her evde dikkatli kullanım sonucunda günde en az 10 litre ve ortalama 20 litre suyun korunabileceğini düşündüğümüzde, yapılacak hesap çok basittir. Türkiye genelinde 20 milyon evde, sadece basit yöntemlerle günde 200 milyon ile 400 milyon litre arası su tasarrufu sağlanacaktır. Her gün evlerden 10 bin ile 20 bin arası su tankerini dolduracak kadar su, boşuboşuna akmaktadır.” dedi.

İlgili STK’ler, ilerleyen günlerde büyük bir panel düzenleyip kamuoyunu aydınlatma kararı aldı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×