STK temsilcileri: Hizmet hareketi ülke aleyhine hiçbir faaliyetin içinde olmadı

Hatay'da faaliyet gösteren 35 sivil toplum kuruluşunun temsilcisi, hizmet hareketine yönelik son günlerde yapılan karalama ve saldırılara tepki gösterdi.

STK temsilcileri: Hizmet hareketi ülke aleyhine hiçbir faaliyetin içinde olmadı
22 Ocak 2014 Çarşamba 12:38

Hatay'da faaliyet gösteren 35 sivil toplum kuruluşunun temsilcisi, hizmet hareketine yönelik son günlerde yapılan karalama ve saldırılara tepki gösterdi. STK temsilcileri, hizmet gönüllülerinin faaliyetlerini siyasi, maddi veya başka bir karşılık beklemeden yaptıklarını vurguladı.

Birleşik Sanayici ve İşadamları Derneği (BİRSİAD), KİSED, REGİAD, HEGDER, HASSADER, HASDER, KİSİAD, DÖGİAD, PAYSİAD, AKADİM, KARDER gibi 35 STK temsilcisi son günlerde yaşanan olaylarla ilgi ortak basın toplantısı düzenledi. STK'lar adına açıklama yapan BİRSİAD Başkanı Ali İşgören, hizmet hareketinin evrensel insani değerler çerçevesinde, birlikte yaşama kültürü oluşturmayı hedefleyen, gönüllülerden oluşan bir sivil toplum hareketi olduğunun altını çizdi.

ÜLKEMİZ ALEYHİNE HİÇBİR FAALİYETİN İÇİNDE OLMADIK
Hizmet hareketinin dünyada 160’tan fazla ülkede binleri aşan kurum ve kuruluşla gayret ve emeğin içinde olduğunu aktaran İşgören, "Bu hareket, kültürümüzü tanıtmak, dilimizi öğretmek, ülkemizi sevdirmek, işadamlarına öncülük etmek, insani yardım yapmak, evrensel değerlerle eğitim faaliyetleri yürütmek, Türkiye sevgisi taşıyan insan yetiştirmek gibi pek çok faaliyeti vardır. Ülkemiz aleyhine hiçbir faaliyetin içinde olmamıştır." dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın TUSKON 4. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmadan alıntı yapan İşgören, "Hizmetin bu faaliyetleri başta devlet büyüklerimiz olmak üzere toplumun her kesiminin takdirini kazanmıştır. Sayın Başbakanımız da birçok defa takdirlerini dile getirmiştir. TUSKON 4. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda (Mart 2012) şu sözleri ifade etmiştir: ‘Siz, arkanıza karanlık güç odaklarını almadınız. Siz arkanıza mafyayı, çeteleri, cuntaları almadınız. Siz, arkanıza Galata bankerlerini almadınız. Siz arkanıza hazineyi, siz arkanıza kamu bankalarının kaynaklarını almadınız. Siz ideolojiyle yürümediniz. Siz dayatmalara, baskılara, engellere boyun eğmediniz. Siz arkanıza sadece ve sadece milleti aldınız. Siz, arkanıza milleti aldığınız için, milletle yürüdüğünüz için büyüksünüz ve bu ülkeyi büyütüyorsunuz.” diye konuştu.

HOCAEFENDİ ALLAH RİCASINA KİLİTLENMİŞ İLİM İNSANIDIR
Hareketin fikir mimarı Muhterem Fethullah Gülen'in, hayatını Allah rızasına kilitlenmiş bir ilim ve fikir insanı olduğunu, herhangi bir makam, mevkii, maddi çıkar ve siyasi hedef içinde olmadığını ifade eden Ali İşgören, "Dolayısıyla savaşla, çeteyle, örgütle, tuzakla, operasyonla, kirli oyunlarla da hiçbir işi olamaz." ifadesini kullandı.

SİYASETE YAKLAŞIM TEMEL İLKELERE DAYANIR
Gönüllüler hareketinin siyasete yaklaşımı hakkında da bilgi veren İşgören şunları söyledi: "Hizmete gönül veren insanlar; hukukun üstünlüğü, demokrasi, çoğulculuk, evrensel insani hak ve özgürlükler, adalet, eşit vatandaşlık, uluslararası hukuka ve anlaşmalara riayet, devletin şeffaflığı ve hesap verebilir olması gibi değerlere uygun politikaları izleyen siyasi parti veya adayları sadece ve sadece kendi vicdani kanaatleri ve bireysel tercihleri çerçevesinde destekler."

DÜNE KADAR YERE GÖĞE SIĞDIRILAMIYORLARDI
Kısa süre öncesine kadar gönüllüler hareketinin yere göğe sığdırılamadığını, ancak bugünlerde ‘fitneci, haşhaşi’ gibi benzetmelerle karşı karşıya kaldıklarını aktaran BİRSİAD Başkanı, bu sözlerin kendilerini derinden yaraladığını vurguladı. İşgören konuşmasını şöyle sürdürdü: "Daha düne kadar yere göğe sığdırılamayan, alkışlanan, alkış alınan bu güzel insanlara son günlerde ‘karşı tarafla’ başlayan ve bugüne kadar hiç kimseye söylenmemiş bir biçimde fitneci, paralel yapı, örgüt, çete, casus, sinsi virüs, alçaklar, indekiler, kirli ittifak, karanlık odaklar, kirli komplonun maşaları, ranta dönüşen, vatana ihanet, taşeronlar, devlet içinde maşalar, İslam kisvesine bürünenler, faiz lobisi, İsrail bağlantısı, uluslararası örgütlerin yerli işbirlikçileri, alçak proje taşeronları, Naşhaşiler gibi ağır ithamlar toplumda derin yaralar açmıştır."

KEYFİ DENETİM, TEHDİT KAYGI VERİCİ
Hizmet hareketi ile ilgisi olduğu düşünülen işadamlarının, finans kurumlarının, büyük küçük işletmelerin keyfi denetim ve tehditlerle baskı altına alındığına dikkat çeken İşgören bu durumun kaygı verici olduğunu dile getirdi. İşgören "Bir kısım medya tarafından ülkede meydana gelen her olayın ardından Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi’ye ve hizmete ağır ithamlar yöneltilmesi büyük bir haksızlıktır. Kamu çalışanlarının hizmet hareketine nispet edilerek fişlenmesi ve hiçbir hukuki gerekçe gösterilmeden kıyıma tabi tutulması endişe ile izlenmektedir. Büyükelçilere, dünyanın dört bir tarafında fedakârca hizmet eden gönül erlerini “örgüt” olarak anlatma görevi verilmiştir. Gelinen bu nokta çok acı vericidir. İz’an ve insafla bağdaştırılamaz." açıklamasında bulundu.

İNCİNDİK, KIRILDIK
Yüksek sesle meydanlarda söylenen bu sözler ve yapılan bu karalamaların, yıpratma, itibarsızlaştırma, ötekileştirme hatta şeytanlaştırma kampanyalarının hizmete gönül veren her insanı incittiğini kaydeden İşgören açıklamasını şu sözlerle noktaladı. "Üzdü, incitti, yaraladı ve kırdı. Bu durum daha düne kadar birbirlerine alkış tutan insanları duygusal bir kopuşa zorlamaktadır. Ülkemizin birliği, beraberliği ve geleceği adına da kaygı vermektedir. Büyük bir hayal kırıklığı meydana getirmektedir. Hukuk çerçevesinde kalmak şartıyla devlet bünyesinde paralel tabir edilen bir yapı/devlet varsa bütün delilleriyle hukuk çerçevesinde üzerine gidilmelidir ve ortaya çıkarılmalıdır. Ayrıca bir cemaate ‘paralel devlet’ dediğiniz an, bütün cemaatleri aynı töhmet altına almış olursunuz. Toplumsal barışta yöneticiler duyarlı olmalıdır. Hukuk askıya alınmamalıdır. Varsa yargının hatalarını yargıyla çözmek zorundayız. Kimsenin, devletiyle ve iktidarıyla mücadele etme niyeti yoktur. Ne olursa olsun bu ülkede hukukun üstünlüğü konusunda ittifak etmek zorundayız".
CİHAN

STK temsilcileri: Hizmet hareketi ülke aleyhine hiçbir faaliyetin içinde olmadı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×