Stant açan tıp fakültesi öğrencileri, AİDS’e dikkat çekti

Samsun Toplum Gönüllüleri Vakfı üyesi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, Dünya AIDS Günü’nde hastalık hakkında farkındalık oluşturmak, toplumun bilinçlenmesini sağlamak amacıyla alışveriş merkezinde stant açtı.

Stant açan tıp fakültesi öğrencileri, AİDS’e dikkat çekti
08 Aralık 2013 Pazar 13:08

Samsun Toplum Gönüllüleri Vakfı üyesi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, Dünya AIDS Günü’nde hastalık hakkında farkındalık oluşturmak, toplumun bilinçlenmesini sağlamak amacıyla alışveriş merkezinde stant açtı. Stantta alışveriş merkezi ziyaretçilerine AIDS ve hastalıktan korunmanın yollarına ilişkin bilgi verildi.

Tıp fakültesi öğrencileri, kazanılmış bağışıklık yetmezliği sendromu olarak bilinen AIDS’e neden olan HIV virüsünün insanlarda bağışıklık sistemini çökerten bulaşıcı bir hastalık olduğuna dikkat çekti. İnsan bağışıklık yetmezliği virüsünün, bağışıklık sistemine yavaş yavaş nüfus ederek vücudun enfeksiyonlarına karşı direncini yok edip kişiyi çeşitli enfeksiyonlara karşı korunmasız hale getirdiğinin altını çizen vakıf gönüllüsü tıp fakültesi öğrencileri, “HIV enfeksiyonu sadece erişkinleri değil bebek, çocuk, genç, yaşlı herkesi tehdit edebilen bir hastalıktır. Bulaşma en sık olarak korunmasız cinsel temasla olmaktadır. Virüs, damar içi madde kullananların ortak paylaştığı enjektör şırınga gibi dezenfekte edilmeyen aletler, kontrolsüz kan nakilleri ve anneden bebeğe geçebilmektedir. Kesin tedavisi ve aşısı olmamakla birlikte geliştirilen ilaç tedavileri ile AİDS hastalığından ölümler azalmış, ölümcül bir hastalık olmaktan çıkmış ve yaşam boyu ilaç kullanımı gerektiren kronik bir hastalığa dönüşmüştür. AIDS belirtileri ve şüphesi görülen vatandaşlarımızın en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak gerekli tedaviye başlanması, kişinin kendi sağlığı kadar toplum sağlığını da ilgilendirdiğinden büyük önem taşımaktadır.'' ifadelerini kullandı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×