SP İstanbul adayı Esmerer: Belediyede idareci olup da serveti katlananlar var

Saadet Partisi (SP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Selman Esmerer İstanbul için planladıkları projeleri gazetecilerle paylaştı.

SP İstanbul adayı Esmerer: Belediyede idareci olup da serveti katlananlar var
23 Ocak 2014 Perşembe 14:28

Saadet Partisi (SP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Selman Esmerer İstanbul için planladıkları projeleri gazetecilerle paylaştı. Ulaşımdan kentsel dönüşüme kadar pek çok projenin nasıl uygulanacağını anlatan Esmerer, yolsuzluk ve belediyecilikte rantı önlemek için de seç-denetle projesini hayata geçireceklerini söyledi. Bu projenin, idareci koltuğunda oturan kişilerin mal varlıklarını denetleyeceğini belirten Esmerer, "Başkan ve yardımcıları ile ilgili yerlerde olanların mali durumlarına bakacağız. Çoğunu tanıyoruz maşallah böyle bir yere geldikten sonra kartopu gibi serveti katlanıyor. Bire on, bire yirmi, bire yüz, bire bin olan arkadaşlarımız oluyor. İşte bunları da engelleyecek bir proje." dedi.

Başkan Adayı Esmerer, Topkapı Eresin Otel'de partisinin düzenlediği tanıtım toplantısında katılarak projelerini gazeteciler ve yazarlarla paylaştı. Toplantının basına açık bölümünde konuşan Esmerer, şu anda Türkiye'deki siyasi ortamın toz duman olduğunu ve sorumluluk sahibi bütün kesimlere görev düştüğünü söyledi. Herkesin eleştiri hakkı bulunduğunu belirten Esmerer, Hükümet ve muhalefetin gerilim ortamını sürdürmekten yana tavır aldıklarında herkesin bundan zarar göreceğini ifade etti.

TEPESİ BOL İSTANBUL'A YENİ TÜNELLER YAPILARAK TRAFİK RAHATLAYACAK

Esmerer, İstanbul için düşündükleri projeleri anlattı. Trafiğin büyük sorun olduğu İstanbul'da yeni yollar yapılması gerekliliğini ifade eden Esmerer, çok sayıda tepe bulunan İstanbul'da var olan tünellerin yetersiz kaldığını Ümraniye-Kağıthane, Kağıthane-Yenibosna ve Yenibosna-Haliç güzergahlarında araçlar için yeni tüneller planladıklarını söyledi.

Bakıma alınacak olması nedeniyle trafik yükünü artırması beklenen Boğaziçi Köprüsü'nün kuzeyine yeni bir köprü yapılması projeleri bulunduğunu belirten Esmerer, böyle yapılarak onarıma alınacak köprünün daha az trafik sıkışıklığı yaşatacağını söyledi. Aynı şekilde trafiğin sıkışık bir hal aldığı Haliç Köprüsü'nin iki yanına da yeni eklemeler yapılması gerektiğini belirten Esmerer, özellikle Metrobüs hattı geçtikten sonra Haliç Köprüsü'nin ihtiyacı karşılamaz hale geldiğini söyledi. Haliç'ten başlayarak Beylikdüzü'ne kadar Mecidiyeköy benzeri çok katlı yollar planladıklarını anlatan Esmerer, İDO'nun özelleştirilmesinden sonra yavaşlayan deniz taşımacılığında da yeni çalışmalar yapacaklarını söyledi.

KADINLARA PEMBE METROBÜS

Raylı sistemlerin İstanbul'da şu an 180 kilometre olduğunu, bunu 600 kilometreye çıkaracaklarını ifade eden Esmerer, E-6 yoluna da metrobüs hattı yapılarak bu bölgenin de toplu taşıma açılması çalışması yapacaklarını kaydetti. Şu anki büyükşehir belediyesi yönetiminin en başarılı çalışması olarak Metrobüs'ü gördüklerini ifade eden Esmerer özellikle kadınlar için dikkat çeken bir uygulama yapacaklarını söyledi. Kadın yolcular için Metrobüs hatlarında 'pembemetrobüs' uygulaması getireceklerini belirten Esmerer, "Bayanlar çok ciddi izdiham yaşıyorlar. Bu izdihamı isteyen tercih kullanarak bayanlar için pembe Metrobüs.." dedi. Her ilçeye katlı otoparklar yapacaklarını ve park sorununa bu şekilde çare olacaklarını belirten Esmerer, İstanbul'daki noktasal imar artışlarına kesinlikle izin vermeyeceklerini ve silüeti bozan yapılara müdahale edileceğini kaydetti.

SERVETİ BİRE BİN ARTAN ARKADAŞLAR VAR

Esmerer, belediye başkanlığını almaları durumunda Se-de ismini verdikleri denetleme uygulamasını yürürlüğe sokacaklarını ve bu sayede başkan ve yöneticilerin halk tarafından denetlenme imkanına kavuşacağını söyledi. İdareci durumuna gelen kişilerin mal varlıklarında ciddi artışlar yaşandığını tespit ettiklerini belirten Esmerer, "Belediye başkanları yardımcıları şirketin sahibi patronu. Ondan sonra vatandaşı müşteri gibi görüyor. Bundan sonra kimse bizden hesap soramaz anlayışından vazgeçeceğiz. Özellikle temiz yönetim noktasında Başkan ve yardımcıları ile ilgili yerlerde olanların mali durumlarına bakacağız. Çoğunu tanıyoruz maşallah böyle bir yere geldikten sonra kartopu gibi serveti katlanıyor. Bire on, bire yirmi, bire yüz, bire bin olan arkadaşlarımız oluyor. İşte bunları da engelleyecek bir proje. Ben belediye başkanı olarak bunu yaptığım zaman vatandaş 'senin şu kadar mal beyanın vardı, veya şu başkan yardımcısının şu kadar olmuş duyuyoruz buyurun hesap verin' dediği zaman hesap vereceğiz inşallah. Buralarda ballı ihaleler oluşturma, çürümeyi gerçekleştiren en büyük tehlike bütün belediyelerde, yöneticilik yapan kadroların dışarıdan şirketleri var. Akrabası, dayısı, amcası, ilçe yönetim il yönetimi... Kendi aralarında bu ihaleler paylaşılıyor. Bir liralık iş 1.1, 1.2, 1.4... 2 liraya kadar çıkıyor. Aynı sermaye de 2 liraya yapılan iş iki kat fazla hizmet alma durumunuzu ortadan kaldırıyor." değerlendirmesinde bulundu.

CİHAN

SP İstanbul adayı Esmerer: Belediyede idareci olup da serveti katlananlar var


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×