Sözen: Beşir Atalay Kürt ve Zaza halkından özür dilemelidir

Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen, '' Eğer Sayın Beşir Atalay 'Abdullah Öcalan Kürt halkının temsilcisidir' şeklinde sözler sarf etmişse bu çok talihsiz ve gerçeklik payı olmayan bir açıklamadır.

Sözen: Beşir Atalay Kürt ve Zaza halkından özür dilemelidir
16 Ocak 2014 Perşembe 17:13

Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen, '' Eğer Sayın Beşir Atalay 'Abdullah Öcalan Kürt halkının temsilcisidir' şeklinde sözler sarf etmişse bu çok talihsiz ve gerçeklik payı olmayan bir açıklamadır. Bu bölgede yaşayan Kürt ve Zaza halkına yapılmış çok büyük bir hakarettir. '' dedi.

Bölgede yaşayan Kürt ve Zaza kökenli vatandaşların, Abdullah Öcalan'ın emirleri doğrultusunda şehit verildiğini belirten Sözen, '' Şehit cenazelerinde Türkçe, Kürtçe ve Zazaca ağıtlar birlikte yakılmıştır. Bütün bu gerçekler ortada iken bebek katilliği tescilli olan birinin temsilcimiz şeklinde dile getirilmesi asla kabul edilemez. Sayın Beşir Atalay şayet böyle bir cümle telaffuz ettiyse özür dilemek erdemlik ilkesiyle derhal Kürt ve Zaza halkından ve biz şehit Ailelerinden özür dilemelidir. '' ifadelerini kullandı.

Çözüm sürecine destek olduklarını vurgulayan Sözen, şöyle devam etti: "Acımızı içimize gömerek bağrımıza taş bastık. Bizim yüreğimiz yandı başka acılar yaşanmasın istedik. Bütün bunlara rağmen Başbakan Yardımcılığı görevinde bulunan Sayın Beşir Atalay'ın söylediği sözlere, söylediği sözün sonucunun nereye varacağını iyi düşünerek beyanat vermesi gerekmektedir. Sayın Beşir Atalay'ın bebek katilinin Kürt halkını temsil edip etmediğini öğrenmek istiyorsa bölgedeki AK Parti teşkilatlarına sorması yeterli olacaktı. Bölge halkı bebek katilini temsilci olmayı bir yana bırakın kapısında hizmetçi olarak bile görmek istemiyor.''

Eğer çözüm sürecinin sağlıklı olarak yürümesini arzu ediyorsak, görevi makamı mevkii ne olursa olsun herkes eylemlerine ve söylemlerine dikkat etmelidir ifadesini kullanan Sözen, ''Yok, eğer Sayın Beşir Atalay'ın bu söylemiyle bölücü başı için daha güzel şeyler düşündüklerini ima etmeye çalışıyorsa bu hevesleri kursaklarında kalacaktır. Kimse biz şehit aileleri dururken bölücü başının bu mevcut şartlarından daha iyi şartlara getirmeyi aklından bile geçirmesin. Yoksa bu bomba böyle düşünenlerin elinde patlayacaktır. Sayın Beşir Atalay böyle bir açıklama yapmadıysa da çıkıp bunu basının önünde ifade edip bu söylentilere son vermelidir.'' şeklinde açıklama yaptı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×