Sosyoekonomik düzey azaldıkça mesane kanseri vakaları artıyor

Mesane kanserinin Türkiye’de ve Manisa’da dünya ortalamasının üzerinde görülmesi üzerine Manisa Halk Sağlığı Müdürlüğü, buna yol açan etkenlerin ortaya çıkarılması amacıyla bilimsel bir araştırma yürüttü.

Sosyoekonomik düzey azaldıkça mesane kanseri vakaları artıyor
20 Ocak 2014 Pazartesi 14:58

Mesane kanserinin Türkiye’de ve Manisa’da dünya ortalamasının üzerinde görülmesi üzerine Manisa Halk Sağlığı Müdürlüğü, buna yol açan etkenlerin ortaya çıkarılması amacıyla bilimsel bir araştırma yürüttü. Araştırmanın sonucuna göre mesane kanseri vakalarının yüzde 56'sının, sigara kullanımından kaynakladığı ortaya çıktı.

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı ve İtalyan Mario Negri Enstitüsü işbirliğiyle yaklaşık iki yıl süren çalışmada, Manisa’da mesane kanseri teşhisi koyulmuş kişilerle bu hastalığa yakalanmamış olanların yaş, cinsiyet, yaşam şartları gibi özellikleri dikkate alınarak yaşam biçimleri incelendi. Hastalarla sağlam kişiler arasında ne gibi farklılıklar olduğu, dolayısıyla hangi etkenlerden dolayı oluştuğu ve bunların hastalık yapma gücünün ne olduğunun araştırıldığı çalışma, 173 mesane kanseri hastası ve 282 sağlıklı kişi üzerinde yürütüldü. Akademik çevreler dışında ilk defa bir sağlık kurumunun yer aldığı araştırmaya, Uluslararası Kanser Savaş Örgütü (UICC) burs desteği verdi. Geniş kapsamlı çalışma sonucunda sosyoekonomik düzey azaldıkça mesane kanseri vakalarında artış olduğu ve yüzde 56’sının tütün kullanımı, yüzde 19’unun da geçirilmiş idrar yolları enfeksiyonlarından kaynaklandığı belirlendi. Araştırma sonuçları, kanser alanında bilinen uluslararası dergiler arasındaki European Journal of Cancer Prevention'ın Ocak 2014 sayısında yayımlandı.

Çalışmayı değerlendiren Halk Sağlığı İl Müdürü Ziya Tay, sigara kullanımının terkedilmesi ve idrar yolu enfeksiyonlarının yeterli düzeyde tedavi edilmesiyle Manisa’da mesane kanseri vakalarının çoğunun önlenebileceğini ortaya koyduğunu söyledi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×