'Sosyal donatı alanlarının azalması bonzai kullanımını artırdı'

MHP Ankara İl Başkanı Fatih Çetinkaya, Başkent'te bonzai adlı sentetik uyuşturucunun hızlı artışına gerekçe olarak, sosyal donatı alanlarının azalmasını gösterdi.    İl Başkanı Fatih Çetinkaya, Ankara gençliğinin...

'Sosyal donatı alanlarının azalması bonzai kullanımını artırdı'
21 Temmuz 2014 Pazartesi 12:43

MHP Ankara İl Başkanı Fatih Çetinkaya, Başkent'te bonzai adlı sentetik uyuşturucunun hızlı artışına gerekçe olarak, sosyal donatı alanlarının azalmasını gösterdi.

    İl Başkanı Fatih Çetinkaya, Ankara gençliğinin bir afet haline gelen bonzaiden kurtarılması için yetkilileri harekete geçirmeye çağırdı. Çetinkaya yaptığı yazılı açıklamada, "2011’de Türkiye'ye giren ve ucuz olduğu için hızla yayılan sentetik uyuşturucu kullanımındaki artış hızı olayın vahametini gözler önüne seriyor." dedi.

    Bonzai ile ilgili gelişmeleri endişe ile karşıladıklarını söyleyen Fatih Çetinkaya, Başkent'te bonzainin hızlı artışının gerekçesinin sosyal donatı alanlarının hızla azalması ve bunun sonucu olarak artan betonlaşma olduğuna dikkat çekti. Çetinkaya, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada özetle şunları söyledi: "Tarafımızca yapılan araştırmalar sonrasında Ankara’da ‘Bonzai’ kullanımının her geçen gün hızlı bir şekilde artış gösterdiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Yetkililerden alınan bilgilere göre 2011’den bugüne ‘Bonzai’ denen zehir Başkentimizde ortalama her sene yüzde 25 artış göstermektedir. Bu rakam üzüntü vericidir. Bildirilen oranın her sene kümüle edilmiş rakamlar üzerinden hesaplandığı düşünüldüğünde, bu olayın vahametini gözler önüne sermektedir. Başkentimizin nüfusunun yüzde 50 sinden fazlasının genç nüfus olduğu dikkate alındığında; uyuşturucu kullanım artışının bu hızla sürmesi halinde tahmini 5 yıl içerisinde gençlerimizin büyük kısmının zehir ile tanışmış olma riski ortaya çıkacaktır."

    "ÇOCUKLARIMIZ TEHLİKEDE"

    Bonzainin bu kadar yaygınlaşmasının sebebinin ucuz ve daha kolay temin edilebilmesi olduğuna dikkat çeken MHP Ankara İl Başkanı Fatih Çetinkaya, daha sonra şunları söyledi: "Bugün gözlerimizden sakındığımız çocuklarımızı, her sabah bıraktığımız okulların çevresi bu zehrin ticarethane merkezi olmuştur. Yine Ankaramızın ilgiye muhtaç bazı semtleri kötü niyetli kişi ve kişiler tarafından uyuşturucu merkezi haline getirilmeye çalışılmaktadır. Bu hususta yetkililer tarafından ivedilikle önlem alınması gerektiği kanaatindeyiz. Bonzaiden kaynaklı ölümlere Keçiören Bağlum semtinde 19 yaşındaki bir gencimiz, aynı hafta, Ankara Kalesinde 17 yaşında bir başka gencimiz eklendi. Bu da göstermektedir ki, zehir kapımıza kadar geldi. Hükümetin, bakanlıkların ve emniyetin kısacası bütün protokolün en üst düzeyde temsil edildiği başkentimizde zehrin bu derece yaygınlaşması, bahsi geçen yetkililerin uyuşturucu ile mücadelede düştükleri aczi göstermektedir."

    "ANKARA BETONLAŞIYOR"

    Ayrıca; geçler bu bataklığa saplanmasında, uğraş verecekleri sosyal alanların olmaması, olanların da mevcut iktidarın ve iktidar partisinin belediyesi tarafından başka amaçlarla yağmalanırcasına yok edilmesi, bu zehrin son üç yıl içerisinde bu duruma gelmesinde etken olduğuna vurgu yapan Çetinkaya, "Ankaramız mevcut iktidarın elinde betonlaşmaya yüz tutmuştur. Gençlerin sosyal hayat ile iç içe vakit geçirebileceği, parklar, yeşil alanlar, spor kompleksleri bir bir yok edilmiştir. Yani gençlerimizin yetişeceği, enerjisini atacağı alanların yok olması gençlerimizi bu bataklığa sürükleyen etkenlerden biri haline gelmiştir. Bundan dolayıdır ki; Ankaramıza gençlerimizin sağlıklı bir şekilde vaktini değerlendireceği alanların kazandırılması gerekmektedir. Son olarak; yetkililerden ölüm saçan bu sentetik uyuşturucunun kolay bir şekilde temin edilmesinin önünü kesmesini ve geleceğimiz olan gençlerimizi ise bu illetten hep birlikte kurtarma kararlılığı gösterilmesini temenni ediyoruz. Milliyetçi Hareket Partisi Ankara İl Başkanlığı olarak başta bonzai olmak üzere uyuşturucu maddelerinden gençlerimizi uzak tutmak için her platformda çalışmalarına devam edeceğiz." açıklamasını yaptı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×