Sosyal Bilimler Olimpiyatı başlıyor

Fatih Üniversitesi Araştırmacı Fatihliler ve Akademisyenler Kulübü (AFAK) ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tertip edilen Ulusal Sosyal Bilimler Olimpiyatı’nın (USOBO) bu sene 6.

Sosyal Bilimler Olimpiyatı başlıyor
16 Ocak 2014 Perşembe 11:23

Fatih Üniversitesi Araştırmacı Fatihliler ve Akademisyenler Kulübü (AFAK) ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tertip edilen Ulusal Sosyal Bilimler Olimpiyatı’nın (USOBO) bu sene 6.’sı yapılıyor. Başvuruları 7 Mart’ta sona erecek olimpiyatın finali ise 3 Mayıs’ta.

Geçen senelerde 200’e yakın projenin yarıştığı USOBO’da psikoloji, sosyoloji, felsefe, edebiyat, din, ahlak, coğrafya, tarih, siyasal bilgiler alanında pek çok proje yarışma imkanı bulacak. Dereceye giren öğrenci ve danışmanlara para ödülü de verilecek.

Türkiye’de sosyal bilimlere yatırım yapılması gerektiğine değinen USOBO Komite Başkanı Prof. Dr. Murat Karagöz, “Ülkemizde sürekli Matematik Olimpiyatları, Fizik Olimpiyatları yapılıyor. Lakin bu zamana kadar Sosyal Bilimler Olimpiyatı diye bir şey yoktu. Sosyal bilimlere yaptığımız her yatırım gelecekte gözlem gücü iyi, topluma duyarlı, sanat ve sosyal yönü ağır basan gençlerin yetişmesini mümkün kılacaktır. Öğrencileri tek tipleştiren, sadece sayısal zekâsına göre sınıflandıran bir eğitim sistemi bu gün bizi idare etse dahi yarın toplumsal olarak tıkanmamıza ve sorunlarla karşılaşmamıza sebep olacaktır.” dedi.

USOBO gibi olimpiyatlarla öğrencilerin daha rahat meslek tercihi yapacağını aktaran AFAK Başkanı Mehmet Demir, “USOBO sayesinde lise öğrencilerinin fen bilimlerinde başarısızlıklarından dolayı değil, sosyal bilimlerin bilincinde olarak idealist bir şekilde tercih yapmalarını hedefliyoruz. Türkiye’de sosyal bilimlerin ilerlemesini diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Amaçlarının genç dimağları ulusal ve uluslar arası sorunlara sosyal bilimler perspektifinden çare üretmeleri için teşvik etmek olduğuna değinen Demir, şöyle devam etti:

“İki sene evvel Belçika’da Flaman Olimpiyat Derneği’nin (VOV) öncülüğünde bizim projemiz örnek alınarak Sosyal Bilimler Olimpiyatı (SOWO) yapıldı. Yine USOBO’ya katılan yarışmacılara verilen sertifikalar ülke dışında üniversite okumak için geçerlilik almış öğrencilere İngilizce olarak da verilmektedir. Çünkü olimpiyatımız ülke dışında dahi dikkat çekmekte ve takip edilmekte.”

6. Ulusal Sosyal Bilimler Olimpiyatı ile ilgili daha detaylı bilgilere www.usobo.org sitesinden ulaşılabiliyor.


CİHAN

Sosyal Bilimler Olimpiyatı başlıyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×