Son Anketten Çıkan Sonuç: Muhalefet Lider Arıyor

30 büyükşehirde yapılan araştırmada CHP ve MHP'ye destek veren seçmenler Bahçeli'nin yerine Oktay Vural, Kılıçdaroğlu'nun yerine ise Muharrem İnce ismine sıcak bakıyor.

Son Anketten Çıkan Sonuç: Muhalefet Lider Arıyor
13 Mart 2015 Cuma 09:20

Ada Araştırma Şirketi'nin araştırmasından AK Parti yüzde 47,3 ile ilk sırada çıktı. CHP'nin oy oranı yüzde 24,4, MHP'nin ise 14,8. Yüzde 9,2 ile barajı zorlayan HDP'ye ise CHP'den 4 puanlık kayma dikkati çekiyor. Araştırmada, CHP ve MHP seçmeninin önder arayışı dikkati çekiyor. Bu partilerde İnce ve Sarıgül ile Vural ve Akşener adları öne çıkıyor.

30 BÜYÜKŞEHİRDE SEÇMENE SORULDU

Türkiye 7 Haziran 2015'te yapılacak mebus umumi seçimlerine hazırlanırken inceleme şirketleri de seçmenlerin nabzını tutmaya devam ediyor. Genel seçim öncesi Ada Araştırma Şirketi'nce yapılan Türkiye Siyasi Gündem Araştırması, seçimlere ait mühim ipuçları verdi. 30 büyükşehirde, 25 Şubat-3 Mart tarihleri içinde 5 bin 259 kişiyle yüzyüze yapılan çalışmada, 'Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz' diye soruldu.

AK Parti'ye oy verecek seçmenin oranı yüzde 47.3.
CHP yüzde 24,4,
MHP 14,8 ile AK Parti'yi izliyor.
HDP ise 9,2 ile barajı zorluyor.
Saadet Partisi'nin oy oranı yüzde 1,2.
Diğerleri ise 3,1.

İNCE, SARIGÜL, VURAL, AKŞENER

Araştırma muhalefet seçmeninin önder arayışında olduğunu ortaya koydu. Toplam seçmenin dörtte birisi yeni bir politik oluşum beklentisi içinde. Bu oranın nerdeyse hepsi muhalefet seçmeni. Yeni bir politik oluşuma CHP seçmeni yüzde 34,4 oranında evet derken, MHP seçmeninin ise takribî üçte biri, yani 27,8'i yeni bir önder arayışında olduğunu dile getirdi. Yeni oluşumun önderi noktasında da kilit adlar ön plana çıktı. Yeni bir politik oluşum dileyen CHP seçmeninin yüzde 23,8'i Muharrem İnce ismini ön plana çıkarırken, yüzde 13,6 oranında ise Mustafa Sarıgül'ün ismi geçti. MHP seçmeni ise yüzde 17,5 oranıyla Oktay Vural derken, seçmenlerin yüzde 16,7'si Meral Akşener'in yeni oluşumda önder olmasını istiyor. Oranlar muhalefet içindeki çatlağı da gözler önüne serdi. Saadet Partisi seçmeninin yüzde 44'ü Fatih Erbakan'ı partinin başında görmek istiyor.

DÖRTTE BİRİ OY VERMEYECEK

Ankete nazaran kararsızım diyen seçmenin ½ si niye kararsız olduğunu bilmiyor. Kararsız seçmenin yüzde 10'u yeni parti arıyor. Anket sonuçlarına nazaran CHP seçmeninin yüzde 25,4'ünün CHP'ye oy vermeyeceğini dile getirmesi dikkati çekti. Bu seçmenin de yüzde 15,6'sı henüz kararsız.

Anketteki enteresan ayrıntılardan birisi ise seçmenlerin yaşı. AK Parti'nin seçmen kitlesinin iri kısmı 35-45 ıslak aralığından, CHP'nin seçmen kitlesinin iri kısmı 46 ıslak üzeri vatandaşlardan, MHP'nin seçmen kitlesinin iri kısmı ise 18-29 ıslak aralığındaki gençlerden oluşuyor. Bu pazar seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz sorusuna 30-45 ıslak arası seçmen grubunun yüzde 46,2'si AK Parti yanıtı verdi. Bu ıslak aralığında CHP yüzde 18, MHP yüzde 10 oy oranına sahip. 46 ıslak ve üzeri oy kullanan seçmenlerin nabzı ölçüldüğünde AK Parti oyları umumi oy oranına nazaran azda olsa düşerken, CHP oyları nerdeyse yüzde 100 arttı. Bu ıslak aralığındaki seçmenin yüzde 27'si CHP dedi. 46 ıslak üstündeki seçmende en az oy oranına sahip parti ise MHP.

KADINLAR AK PARTİ DİYOR

Ankete gelenların yüzde 50,6 bay ve yüzde 49,4 hanım seçmen. Seçimlerde oy kullanacak bayanların yüzde 46'sı ile beylerin yüzde 37,9'u AK Parti'ye oy veriyor. Bu rakamlar AK Parti'nin kadınlardan daha çok rağbet gördüğünü gösteriyor. Araştırmanın seçmen analizine nazaran CHP'ye oy sağlayan memurların oranı AK Parti'ye ve MHP'ye oy sağlayan memurlardan ikişer kat fazla. AK Parti'ye oy sağlayan işçiler de CHP'ye ve MHP'ye oy sağlayan işçilerin takribî ikişer katı. Ankete gelen ev hanımlarının yüzde 45,5'i AK Parti derken, CHP diyen ev eşi oranı yüzde 17,1, MHP diyenlerin oranı ise yüzde 12,2.

ÇALIŞKAN VEKİL İSTEĞİ

Seçmenlerin mebus adaylarında aradığı en mühim özellik yüzde 35 oranında dürüstlük olurken, bu oranı yüzde 9,7 oranıyla halkla içiçe olması ve 8,9 oranıyla çalışkan olması takip etti. AK Parti seçmenin yüzde 39,7'si milletvekilleri adaylarında dürüst olma ayrıcalığı arıyor. Yüzde 10,5'lik AK Parti seçmeni ise mebus adayının çalışkan olmasını istiyor. CHP seçmeninin yüzde 32,5'i mebus adaylarının dürüst olmasını isterken, bu nispet MHP'de 34,6, HDP'de de 31,4'ü adayın dürüst olmasını istiyor.

CHP'NİN OYLARI HDP'YE KAYIYOR

Anket, 30 Mart 2014'te yapılan mahalli seçimlerde partilerin aldığı oy oranları, 7 Haziran 2015'te yapılacak umumi seçimlerde partiler içinde yaşanması beklenen oy kaymalarıyla ilgili ipuçları da verdi. Ankete nazaran CHP'den HDP'ye takribî 3,8 oranında oy kayması en göze çarpan nispet şekilde öne çıktı. Yine mahalli seçimlerde CHP'ye oy sağlayan seçmenin yüzde 2,6'sı ise MHP'ye oy vereceğini söyledi. Anket sonuçlarına nazaran MHP'den de CHP'ye 2,7 oranında oy kayması beklenirken, HDP'ye oy sağlayan seçmenin ise 1,4'ü CHP'yi tercih edeceğini bildirdi.

MHP'YE OY VEREN AMA MİLLİYETÇİ OLMAYAN ÇOK

Araştırmaya gelen ve kendini milliyetçi şekilde tanımlayanların oranı yüzde 18,5. Bunu yüzde 15,1 oranıyla İslamcı şekilde tanımlayanlar izliyor. Muhafazakar şekilde tanımlayanların oranı yüzde 14,1'de kalırken, Atatürkçü şekilde tanımlayan seçmenlerin oranı ise 3,6. Bu oranların partiye nazaran dağılımlarına bakılınca ise AK Parti'ye oy sağlayan seçmenin 76,8'i kendini muhafazakar, CHP'ye oy sağlayan yüzde 63,5'lik kesim kendini laik şekilde tanımlıyor. MHP'ye seçmeninin sırf yüzde 44,9'unun kendini milliyetçi şekilde tanımlaması da dikkat çekti.

(Kaynak: Yeni Şafak)

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×