Somuncu Baba'ya vefa

Kayseri Talas Belediyesi, Anadolu'ya İslam'ı yaymak için gelen Horasan erenlerinden Talaslı Somuncu Baba olarak bilinen Şeyh Hamidi Veli Hazretleri'nin doğduğu evi ve çilehanesini restore etmeye başladı.

Somuncu Baba'ya vefa
26 Aralık 2013 Perşembe 13:53

Kayseri Talas Belediyesi, Anadolu'ya İslam'ı yaymak için gelen Horasan erenlerinden Talaslı Somuncu Baba olarak bilinen Şeyh Hamidi Veli Hazretleri'nin doğduğu evi ve çilehanesini restore etmeye başladı.

Akçakaya Mahallesi'ndeki başlatılan restorasyon çalışmalarıyla ilgili bilgiler veren Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, gerçek ismi Şeyh Hâmid Hâmid’ûd-Dîn-i Veli olan Somuncu Baba'nın, Anadolu'yu manevi fetih için gelen Horasan erenlerinden Şemseddin Musa El Kayseri'nin oğlu olduğunu söyledi. Başkan Yıldırım, Somuncu Baba'nın aynı zamanda seyyid olduğunu belirterek, "Peygamber Efendimiz'in 24. kuşaktan torunu olan Somuncu Baba'nın evi olarak bilinen mekan ve çilehanesini adına yakışır şekilde restore etmeye başladık." dedi.

Başkan Yıldırım, restorasyonla ilgili 2 konutun ve çilehanenin yanı sıra kaya oyma galerilerinin de çalışmada yer aldığını ifade ederek, "Talasımızın manevi isimlerinden olan Somuncu Baba, dini ve dünyevi ilimleri alarak irşat vazifesi için eğitimin ardından Kütahya'ya daha sonra Bursa'ya giderek çilehanesinin yanına ekmek fırını yaptırmış ve çarşı pazar dolaşarak 'Somunlar Müminler' diyerek insanlara ekmek dağıtmış. Bu nedenle 'Somuncu Baba' veya 'Ekmekçi Koca' bilinir." diye konuştu.

Sultan Yıldırım Beyazıt'ın Niğbolu zaferini kazandıktan sonra Bursa Ulu Camii'ni yaptırdığını ve açılış hutbesini Somuncu Baba'ya okutturduğunu anlatan Başkan Yıldırım, "Hutbede Fatiha suresini 7 farklı şekilde yorumlamış ve bu olağanüstü hutbeyi dinleyen cemaat Somuncu Baba'ya büyük bir teveccüh göstermiştir. Somuncu Baba şöhretten korktuğu için Bursa'yı terk etmiş, önce Aksaray ve daha sonra Malatya Darende'ye yerleşmiş ve vefat etmiştir." şeklinde konuştu.

Başkan Yıldırım, bu önemli zatın doğum yeri ve çilehanesini restore ettikten sonra ziyarete açacaklarını dile getirerek, "Yaklaşık maliyeti 440 bin 950 TL'yi bulması beklenen restorasyon çalışmasının 2014 yılı içinde bitmesini hedefliyoruz ve belediye bütçesine yük getirmeden dış kaynaklarla çalışmaları yürütüyoruz." açıklamasında bulundu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×