Somalı madenciler verilen sözlerin tutulması için TBMM’ye yürüdü

Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs'ta yaşanan maden faciasından sonra kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını belirten Somalı madenciler, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) yürüdü. Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na...

Somalı madenciler verilen sözlerin tutulması için TBMM’ye yürüdü
16 Temmuz 2014 Çarşamba 16:23

Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs'ta yaşanan maden faciasından sonra kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını belirten Somalı madenciler, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) yürüdü.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Dev-Maden Sen üyesi maden işçileri sabah saatlerinde Ankara’ya geldi. Süleyman Sırrı Caddesi'ndeki sendika binası önünde toplanan işçiler, ‘301 arkadaşımızı unutmadık’, ‘Verilen sözler tutulsun’, ‘Maden ocakların kamulaştırılsın’ dövizleri açtı. Ölen madencilerin isminin yazdığı dev pankartı açan grup, 'Hükümet istifa' sloganları eşliğinde Meclis'e yürüdü. Somalı işçileri Meclis önünde çok sayıda CHP’li milletvekili karşıladı. İşçiler, maden faciasında kaybettikleri 301 arkadaşı için saygı duruşunda bulundu.

SOMALI İŞÇİ: VERİLEN SÖZLER TUTULSUN

İşçiler adına basın açıklamasını faciadan kurtulan Nihat Çelik yaptı. Bundan 3 ay önce Soma’da bir katliam yaşandığını aktaran Çelik, 301 işçi kardeşlerini şehit verdiklerini söyledi. Çelik, “Bu katliam oradaki çalışma koşullarının kaçınılmaz sonucuydu. Bizler köle gibi çalışıyorduk. Şuanda üretime devam eden ocaklarda aynı koşullar devam ediyor. Katliamın yaşandığı günlerde bizleri temsilen bir grup arkadaşımız, heyet olarak Ankara’ya geldi. Başbakan ve AKP ile görüştü. O gün bizlere sözler verildi. Bugün bizlere verilen sözlerin ve taleplerimizin takipçisi olarak buradayız.” dedi.

Verilen sözleri maddeler halinde tek tek açıklayan Çelik, verilen sözlerin yerine getirilmesini istediklerini ve bu konunun takipçileri olacaklarını dile getirdi.

BEKO: TAŞERON BELASI İŞÇİ SINIFINI HALA TEHDİT EDİYOR

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, facianın yaşandığı günden itibaren Soma’yı yalnız bırakmadıklarını söyledi. Soma’nın acısına ortak olduklarının kaydeden Beko, ”Taşeron çalışma yasaklansın. Sayı başı köleliğe son verilsin. Ancak maalesef bu konuda da somut bir adım atılmamıştır. Taşeron belası hala tüm işçi sınıfını tehdit etmeye devam etmektedir. Hatta bütün çalışanları taşeron köleliğine mahkûm edecek bir yasal düzenleme bile yapmaya kalktılar.” diye konuştu.

Yapılan açıklamanın ardından 25 işçi, taleplerini içeren dilekçeyi parti temsilcilerine vermek üzere Meclis’e gitti. Diğer işçiler ise arkadaşları çıkana kadar, Dikmen kapı girişinde oturma eylemi yaptı. CİHAN

Somalı madenciler verilen sözlerin tutulması için TBMM’ye yürüdü


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×