Somalı madenci ailelerine 30 daire teslim edildi

Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs'ta yaşanan maden faciasında hayatını kaybeden madenci aileleri için İstanbul Beşiktaş Belediyesi tarafından verilecek evler noter huzurunda kura töreniyle ailelere teslim edildi. Soma’da yaşanan acının...

Somalı madenci ailelerine 30 daire teslim edildi
24 Temmuz 2014 Perşembe 05:38

Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs'ta yaşanan maden faciasında hayatını kaybeden madenci aileleri için İstanbul Beşiktaş Belediyesi tarafından verilecek evler noter huzurunda kura töreniyle ailelere teslim edildi.

Soma’da yaşanan acının ardından zor durumda kalan madenci aileleri için Beşiktaş Belediyesi tarafından Soma İstasyon Zafer Mahallesi’nde Belkent Lojmanlarının içinde yer alan 4 blok madenci ailelerine verilmek üzere satın alındı. Şehit madencilerinin ailelerinden evi olmayanlar tespit edildi. 30 daireyi sahiplerine teslim etmek için Beşiktaş Belediyesi'nin organizesinde Cengiz Topel Meydanı'nda iftar yemeği eşliğinde kura çekiliş töreni düzenledi. Törene Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Haznedar, Soma İlçe Belediye Başkan Vekili Sabır Tuna, Soma Kaymakamı Bahattin Atçı ve şehit madencilerin yakınları katıldı.

Törende konuşan Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, "Yaşadığımız kaza tüm Türkiye’yi derinden yaraladı. İlçemizin dengeleri alt üst oldu. Bizim için madencilerimiz için çok acı, çok büyük bir olaydı. Hepimiz o günden bu güne kadar neredeyse gece gündüz bu olayın yaralarını sarmak için çaba gösteriyoruz. Madende çalışan ailelerimizin hepsinin ihtiyaç sahibi olduğunu, ihtiyaçtan dolayı bu işlerde çalıştığını biliyoruz. Bu kişilerin eşleri çocukları bize emanet. Birçok kurum kuruluş Soma’ya destek oldu, acımızı paylaştı. Özellikle bu akşamki etkinliğin çok anlamlı olduğunu söyleyebilirim. Bugüne kadar bu büyüklükte bir etkinliği ilk defa yapıyoruz. 30 dayalı döşeli dairenin madenci ailelerine dağıtılacak olması acımızı biraz olsa hafifletiyor” dedi.

Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Haznedar, Soma Kaymakamı Bahattin Atçı’ya evleri almalarında yardım ettiği için teşekkür etti. Başkan Haznedar, "Bir el tutmazsanız sırat köprüsünden geçemezsiniz. Milletin rızasını almak için biz buralardayız. Beşiktaş’ın meclis üyeleri, muhtarlarıyla birlikte buradayız. Bir duanızı alıp Allah razı olsun dedirtmek için geldik” dedi. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı için ayrılan kaynağın Soma’ya aktarıldığını kaydeden Başkan Haznedar, acıları paylaşmak için bu kararı aldıklarını dile getirdi. Haznedar, "Bu kaynak 30 dairenin alımı için harcandı. 30 anahtarı alacaksınız, 15 tanesinin içinde mobilyası, perdesi her şeyi hazır. Evinize gidip kalacaksınız. Diğer 15 tanesinin hazırlıkları devam ediyor, tapuları sizlere verilecek” diye konuştu.

Konuşmaların ardından madenci ailelerine verilecek 30 evin heyecanlı bekleyiş ile kura çekiliş töreni yapıldı. Noter eşliğinde yapılan çekilişten ismi çıkan aileler teker teker evlerin anahtarlarını aldı. Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Haznedar, kuradan ismi çıkmayan ailelere birer cumhuriyet altını vereceğini belirtti. Tören sonunda şehit madenci aileleri kuradan evleri çıkanlar ile toplu fotoğraf çektirdi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×