Soma'daki maden işçilerine gönderilen 'işe gelin' çağrısı geri çekildi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Özgür Özel, Manisa'nın Soma ilçesinde Soma Kömürleri AŞ'ye ait Ata ve Işıklar madenlerinde çalışan işçilerin cep telefonlarına gönderilen 'işe gelin' çağrısının geri çekildiğini söyledi....

Soma'daki maden işçilerine gönderilen 'işe gelin' çağrısı geri çekildi
25 Mayıs 2014 Pazar 17:33

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Özgür Özel, Manisa'nın Soma ilçesinde Soma Kömürleri AŞ'ye ait Ata ve Işıklar madenlerinde çalışan işçilerin cep telefonlarına gönderilen 'işe gelin' çağrısının geri çekildiğini söyledi.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Soma Kaymakamı Bahattin Atçı ile görüşmesinin ardından, kaymakamlık önünde oturma eylemi yapan madencilerle bir araya geldi.

Soma Kömürleri AŞ'ye ait Ata ve Işıklar madenlerinde çalışan işçilere yapılan 'işe gelin' çağrısının maden tarafından geri çekildiğini belirten Özel, "Teftiş kurulu başkanının göstermiş olduğu iradeyle maden çağrısını bu gece için aşmış durumdayız. Maden çağrısını geri çekiyor. Kimse bu gece servislere gitmesin. Servisler kalkmayacak. Bundan sonra yapılacak duyurular takip edilsin. Ama hükümetin sorumluluğu merak etmeyin siz bir isteyin biz beş vereceğiz deyip ertesi gün işçileri uyuttuktan sonra taşeron denen canavar sistemi madene götürülmesine seyirci kalmak da olmamalıdır." dedi.

Çalışma Bakanlığı ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'ndan verilen sözlerin yerine getirilmesini beklediklerini dile getiren Özel, "1 Haziran'a kadar işçiler madene girmeyecek. Bu belirsizliği ortadan kalkması için teftiş kurulu başkanı yarın Soma'ya gelecek. Burada zaten 8 kişilik bir ekip var ama İmbat Maden Ocağı'nı denetliyorlar. Diğer madenlere girip onlar baktıktan sonra 'Şu kadar ekiple üretimin sağlanması değil ama güvenliğin ve teftişin de sağlıklı yapılabilmesi için bir çalışma yapılabilir' denirse. Kaymakamlık da bunu ifade ettikten sonra belli bir sayıda gönüllüye ihtiyaç olabilir. Girmeyene belli bir hak kaybı olmaması gerekir. Yarın öbür gün bu işçilere maaş verilmezse verilen sözler tutulmamış demektir. Ama sıkı bir takip, birlik ve beraberlik gerekiyor. Görülüyor ki madencinin kendinden başka bir dostu olmadığı dün geceden beri yaşadıklarımızdan görülmüştür." diye konuştu.

Milletvekili Özgür Özel'in açıklamasının ardından kaymakamlık binası önünde oturma eylemi yapan maden işçileri olaysız bir şekilde dağıldı. CİHAN

Soma'daki maden işçilerine gönderilen 'işe gelin' çağrısı geri çekildi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×