Soma'da 'Özelleştirmelere, Talan ve Taşeronlaşmaya Hayır' mitingi

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) ve Türkiye Maden İşçileri Sendikası tarafından, 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği Manisa'nın Soma ilçesinde 'İşçi Cinayetlerine, Özelleştirmelere, Talan ve Taşeronlaşmaya...

Soma'da 'Özelleştirmelere, Talan ve Taşeronlaşmaya Hayır' mitingi

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) ve Türkiye Maden İşçileri Sendikası tarafından, 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği Manisa'nın Soma ilçesinde 'İşçi Cinayetlerine, Özelleştirmelere, Talan ve Taşeronlaşmaya Hayır' mitingi düzenledi.

Soma Cengiz Topel Meydanı'nda düzenlenen miting de konuşan Türkiye Maden İşçileri Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Ali Gökmen, ölüm ocakları istemediklerini söyledi. Gökmen, "Türkiye’nin dört bir yanından, iş cinayetlerine,özelleştirmeye, talana, yolsuzluğa, taşerona bizimle birlikte hayır demek için bu alana gelmiş sendikamız üyesi, kardeş sendikalarımızın üyesi, emekçi kardeşlerim, alanımızı doldurarak, bize destek verdinizi. Türkiye Maden İş Sendikası Ege Bölgesi Şubeleri adına hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyor, mitingimize hoş geldiniz diyorum.Hoş geldiniz, iyi ki geldiniz, bize destek verdiniz. Sesimiz birlikte çok daha yüksek ve gür çıkacak. Sesimizi hükümet duyacak. Gözünü kar hırsı bürümüş işverenler duyacak, dünya alem duyacak." dedi.

Kömür ocaklarının Soma’da hayatın kaynağı olduğunu dile getiren Gökmen, "İş veriyor, ekmek veriyor. Soma ekonomisine can veriyor. Hükümetin özelleştirme uygulamaları işverenlerin gözü dönmüş kar hırsı, Soma’ya hayat veren bu ocakları 301 canımızı bizden alan ölüm ocaklarına dönüştürdü. Hükümetin özelleştirme uygulamalarına işverenin gözü dönmüş kar hırsına, kurban verdiğimiz 301 canımızı veren bu ocakları 301 canımızı, şehitlerimizi rahmetle anıyorum." diye konuştu.

Gökmen şöyle devam etti: "Bu son olsun diyoruz, ölüm ocakları istemiyoruz. Biz bu ocaklar iş, ekmek, hayat üretsin istiyoruz. İstemekle kalmıyoruz, bir daha asla bu cinayetlere izin vermeyeceğimizi haykırıyoruz. Bunun için bugün binlerce emekçi, emek dostu bu alana toplandık. Katliamın baş sorumlularının tehditlerine rağmen toplandık. Baskılara rağmen toplandık. Hiçbir baskıya boyun eğmedik, asla da eğmeyeceğiz. Biz diyoruz ki, hükümetin özelleştirme uygulamalarının, işverenlerin azgın kar hırsının kurbanı olmak istemiyoruz. Özelleştirme, rödevans, taşeron ölümdür. Özelleştirme istemiyoruz. Özelleştirme değil, kamulaştırma istiyoruz. Arkadaşlarımızın kamuda istihdamını istiyoruz. Sağlıklı, güvenli çalışma ortamları, insanca ücret istiyoruz. Biz bu taleplerimiz yerine gelinceye kadar, mücadele edeceğiz, haykıracağız, gerekirse yürüyeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Ey hükümet, ey iş verenler. Bizim haklı ve güçlü sesimize kulak verin. Yaşasın haklı ve onurlu mücadelemiz."

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel de taşeron, alt işveren, dayıbaşı ve özel şirket eliyle maden işletilmesinin sonlandırılmalı ve madenlerin derhal kamulaştırılması gerektiğini söyledi. Özel, "Ben bunun takipçisi olacağım. Size söz veriyorum. Bunda önce olduğu gibi bundan sonra sizlere verilen sözlerin tutulmasının takipçisi olacağız. Birilerinin faciadan üç gün sonra söz verip 40 gün sonra dönmelerine izin vermeyeceğiz." dedi.

Polis tarafından geniş güvenlik önlemlerinin alındığı miting konuşmaların ardından sona erdi. CİHAN

Soma'da 'Özelleştirmelere, Talan ve Taşeronlaşmaya Hayır' mitingi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×