Soma faciasında hayatını kaybeden madencinin ailesi sendikaya dava açtı

Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasında hayatını kaybeden Sezai Kilinç'in ailesi, görevini yerine getirmediği gerekçesiyle Maden- İş Sendikası'na ilk kez tazminat davası açtı. Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasında hayatını...

Soma faciasında hayatını kaybeden madencinin ailesi sendikaya dava açtı
22 Haziran 2014 Pazar 17:58

Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasında hayatını kaybeden Sezai Kilinç'in ailesi, görevini yerine getirmediği gerekçesiyle Maden- İş Sendikası'na ilk kez tazminat davası açtı.

Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasında hayatını kaybeden şehit Sezai Kilinç'in ailesi adına avukat Hamdi Özşarlak, olayda kusuru bulunduğu iddiasıyla şirket ile kamu kurumlarının yanı sıra, üyelerinin kendisine verdiği denetim ve çalışma koşullarının iyileştirilmesine yönelik görevlerini yerine getirmediği gerekçesiyle Maden- İş Sendikası'na yönelik ilk kez tazminat davası açtı. Özşarlak, ayrıca Sezai Kilinç'in eşi ile iki çocuğu adına istedikleri toplam bir milyon 50 bin TL'lik tazminat tutarı için, Türkiye Kömür İşletmeleri, TKİ Eli Müessese Müdürlüğü ile yine Maden İş Sendikası'nın da hesaplarına el konulmasını talep etti.

Hamdi Özşarlak, dava dilekçesinde, "Sendikalar, madenlerdeki işçi katliamlarını ortadan kaldıracak ve iş güvenliği önlemlerini aldıracak asıl güç olması gerektiği yerde, bu olan biteni görmeyip işçiler adına itiraz etmeyerek sendika da katliama ortak olmuştur. Binlerce işçinin üye olduğu Türkiye Maden İş sendikası işverenin işini kolaylaştırıcı faktöre dönüşmüş durumdadır." ifadelerine yer verdi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×