Sokak hayvanları için park ve sokaklara yem bıraktılar

Batman'da ağır kış şartları nedeniyle yiyecek bulmakta güçlük çeken sokak hayvanları için parklara ve çöp konteynerlerin kenarlarına yem bırakıldı.

Sokak hayvanları için park ve sokaklara yem bıraktılar
18 Aralık 2013 Çarşamba 16:28

Batman'da ağır kış şartları nedeniyle yiyecek bulmakta güçlük çeken sokak hayvanları için parklara ve çöp konteynerlerin kenarlarına yem bırakıldı.

    Doğayı Hayvanları Koruma Yaşatma ve Yardımlaşma Derneği, Batman'da kış şartları dolayısıyla beslenmede zorluk çeken hayvanlar için park ve sokaklarda yemleme çalışması yaptı. Batman Çevre Gönüllüleri Derneği de etkinliğe destek verdi.

    Sıklıkla parklar, sokak ve kar yağışının yoğun olduğu bölgelerde, sokak hayvanlarının geçiş yoğun yaşadığı yerler ile kuş yuvaları çevrelerine yem bırakıldı.

    Doğayı Hayvanları Koruma Yaşatma ve Yardımlaşma Derneği Başkan Şehmus Yılmaz, ağır kış koşullarından dolayı beslenme zorluğu çeken sokak hayvanları için mevsimin ilk karı yağışıyla birlikte çalışmalarımız başladı. Bundan sona kış boyunca devam edecektir." dedi.

    Ağır geçen kış koşullardan dolayı sokak hayvanları ve kuşların yem ve besin ihtiyacı duyduğuna dikkat çeken Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Recep Kavuş ise "Şiddetli soğuk yüzünden sular donmaktadır. Halkımızdan beklentimiz evlerinin önüne koyacakları su ve yiyecek artıkları ile bu hayvanların su ve yemek ihtiyaçları konusunda hassasiyet göstermeleridir." diye konuştu.

    BATMAN DOĞA KORUMA VE MİLLİ PARKLAR ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ KIRSALDA YEMLEME ÇALIŞMASI YAPTI

    Orman ve Su İşleri Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü Batman Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü de ağır kış şartları nedeniyle yiyecek bulmakta güçlük çeken yaban hayvanları için kırsal alanda yemleme çalışması başlattı.

    Doğuraman, Batıraman ve Beşiri Kıredağı gibi bir çok bölgede yaban hayvanlarının geçiş güzergahlarında yemleme çalışması yaptıklarını söyleyen Batman Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisi Eyyup Yıldırım, "Ağır kış koşullarından dolayı beslenme zorluğu çeken yaban hayvanları için mevsimin ilk karı yağışıyla birlikte çalışmalarımız başladı. Ağır geçen kış koşullardan dolayı av ve yaban hayatı, yem ve besin ihtiyacı duymaktadır. Bunu bulmadığı zaman yerleşim yerlerine iniyorlar. İndikleri zaman da bilinçsizce avlanıyorlar." şeklinde konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×