Soğuk algınlığı göz enfeksiyonlarına sebep olabilir

Havaların soğumasıyla birlikte artan grip ve soğuk algınlığı göz enfeksiyonlarına sebep oluyor.

Soğuk algınlığı göz enfeksiyonlarına sebep olabilir
16 Ocak 2014 Perşembe 14:13

Havaların soğumasıyla birlikte artan grip ve soğuk algınlığı göz enfeksiyonlarına sebep oluyor. Dünyagöz Bursa’dan Dr. Tamer Haytoğlu, kışın sık görülen grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların gözde batma, yanma, çapaklanma gibi bulgulara neden olabileceğini ifade ederek, söz konusu şikâyetlerin geçmemesi durumda göz hekimine başvurulmasını istedi.

    Grip ve soğuk algınlığının geçirilmekte olan viral bir üst solunum yolu enfeksiyonu olarak tanımlanabileceğini ifade eden Dr. Tamer Haytoğlu, bu hastalıkların öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve bazen de ateşle seyredebileceğini dile getirdi. Dr. Haytoğlu, grip ve soğuk algınlığından kaynaklanan bulguların, bağışıklık sisteminin virüslere verdiği bir cevap olduğunu anlatarak, gözde ise bu virüslerin kızarıklık, sulanma, yanma, batma, göz kapaklarında şişlik, ışık hassasiyeti gibi belirtileri ortaya çıkaracağını ifade etti.

    Çoğu zaman grip ve soğuk algınlığının vücudu terketmesiyle birlikte gözde meydana gelen bulguların da düzeldiğini kaydeden Dr. Tamer Haytoğlu, “Bazen bu viral enfeksiyonla birlikte bakteriyel enfeksiyonlar da görülebilir. Bu gibi durumlarda tedavi gerekebilir” dedi.

    Dr. Tamer Haytoğlu, grip ve soğuk algınlığı boyunca ellerin sık yıkanmasını, gözle temasın mümkün olduğunca azaltılmasını ve ağır göz makyajından kaçınılması gerektiğine dikkat çekti. Göz enfeksiyonlarının da grip ve soğuk algınlığı gibi kolaylıkla çevredeki kişilere bulaşabileceğinin altını çizen Dr.Tamer Haytoğlu, şöyle konuştu: “Elleri sık yıkamak, tek kullanımlık kağıt havlu kullanılması, ortak eşya kullanmamak, gözlere temastan kaçınmak bulaştırıcılığı azaltabilir. Bu dönemde kontakt lens kullanılmamalıdır. Geçmeyen sulanma, yanma, batma, çapaklanma şikayetlerinde ise acil olarak bir göz hekimine başvurulmalı. Gözde oluşan enfeksiyonlar antibiyotik veya damla gibi ilaçlarla tedavi edilebilir ancak erken müdahalenin büyük önem taşıdığını unutmamak gerekiyor.”

    Haytoğlu, grip ve soğuk algınlığı hastalıklarında görme kaybı yaşanmayacağını ancak geçici görme bulanıklıkları olabileceğini de ifade etti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×