Şoförün kaza anında hız limitini düşürmediği ileri sürülüyor

Kayseri’de meydana gelen trafik kazasında, yolcu otobüsü şarampole uçmuş ve 21 kişi hayatını kaybederken 29 kişide yaralanmıştı.

Şoförün kaza anında hız limitini düşürmediği ileri sürülüyor
24 Ocak 2014 Cuma 20:18

Kayseri’de meydana gelen trafik kazasında, yolcu otobüsü şarampole uçmuş ve 21 kişi hayatını kaybederken 29 kişide yaralanmıştı. Kazanın nasıl olduğunun belirlenmesi için incelemeler sürüyor. İlk belirlemelere göre, sürücünün kaza anında hız limitini düşürmediği ileri sürülüyor. Takograf cihazını inceleyen uzmanlar, kaza anında otobüsün hızının saatte 90 kilometre olduğunu ifade ediyor. Bu hızın, kaza anındaki hava şartlarının ağır olması nedeniyle fazla olduğuna dikkat çekiliyor.

İstanbul’dan hareket ederek Muş'a yolcu taşıyan yolcu otobüsü, Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesi yakınlarında henüz belirlenemeyen bir sebeple sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu kazaya neden olmuştu. Kazada şarampole uçan otobüsün içindeki yolculardan 21’i hayatını kaybederken, 29’u da yaralanmıştı. Hayatını kaybedenlerin cenazeleri ailelerine teslim edilerek memleketleri Muş, Malatya ve İstanbul'a gönderildi. Yaralılardan 15’i ise taburcu oldu ve yakınları tarafından götürüldü. 14 yaralının tedavisi ise hastanelerde devam ediyor.

Kaza ile ilgili olarak, Pınarbaşı Cumhuriyet Savcısı tarafından başlatılan soruşturma devam ediyor. Savcı ile birlikte bilirkişi önce otobüste, sonra kaza yerinde incelemelerde bulundu. Hastaneden taburcu olan şoför ise jandarma tarafından Pınarbaşı ilçesine götürülerek ifadesinin alınması için adliyeye çıkarıldı.

Kazanın oluşu ile ilgili dün ortaya atılan birçok iddia ile ilgili henüz bilirkişi raporunun hazırlanmamasından dolayı açıklama yapılamıyor. Ancak otobüste bulunan takograf cihazı uzmanlar tarafından incelendi. Yapılan incelemeye göre, sürücü Ertuğurul K.’nın Kırşehir'den sonra direksiyon başına geçtiği ve Kırşehir ili sınırlarında hız limitinin saatte 105 kilometreye kadar ulaştığı belirlendi. İddiaya göre, kaza anında ise otobüsün hızı saatte 90 kilometre olduğu yönünde. Sürücünün kar yağışı, tipi, sis ve buzlanmanın olduğu kaza anında hız limitini düşürmediği ve bu hız limitinin yüksek olduğuna dikkat çekiliyor.

Otobüsün teknik olarak arka lastiklerinin kaplama, ön tekerlerinin mevsimlik ve tekerlerin dişlerinin gerekli kriterlerde olup olmadığı ile ilgili bilirkişinin, incelemesini tamamlayarak raporda belirteceği öğrenildi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×