Siyasi iktidarın üslubu onarılması güç yaralar açıyor

Mersin'de 60 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek oluşturduğu Hukuk ve Demokrasi Platformu üyeleri, son günlerde Hizmet Hareketi’ne yönelik başlatılan ‘karalama’ kampanyalarının toplumda onarılması güç yaralar açacağını belirtti.

Siyasi iktidarın üslubu onarılması güç yaralar açıyor
23 Ocak 2014 Perşembe 15:28

Mersin'de 60 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek oluşturduğu Hukuk ve Demokrasi Platformu üyeleri, son günlerde Hizmet Hareketi’ne yönelik başlatılan ‘karalama’ kampanyalarının toplumda onarılması güç yaralar açacağını belirtti.
17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sonrası devletin imkanları kullanılarak yapılan karalamaların, kampanyayı yürütenlere ve ülkeye hiçbir faydası bulunmadığı vurgulandı.
Mersin Gazetecileri Cemiyeti’nde 60 sivil toplum örgütü adına açıklama yapan Mersin Kültürlerarası Diyalog ve Düşünce Merkezi Derneği (MEKADİM) Başkan Vekili Avukat Erdoğan Günal, yakaladığı politik istikrarla 21. yüzyıla iyi bir başlangıç yapan ülkenin birkaç yıldan beri bu ivmesini kaybetmeye başladığını vurguladı.
Dershanelerin kapatılması veya dönüştürülmesi tartışmaları ile başlayan ve 17 Aralık yolsuzluk operasyonları ile devam eden süreçte ciddi bir devlet krizi ile karşı karşıya kalındığına dikkat çeken Günal "Dershanelerin kapatılması çalışmaları ve yolsuzluk operasyonları sonrasında izlenen yöntem, ne devlet geleneklerimizle bağdaşmakta, ne de Avrupa Birliği standartları ile uyumlu bir yöntemdir. Kısacası, her türlü meşruiyetin kaynağı olan hukuk ve anayasal demokrasi ilkeleri bu süreçte yok sayılmış ve ‘ben yaptım oldu’ mantığı ile hukuktan ve adalet duygusundan yoksun bir dizi uygulama yürürlüğe konmuştur." diye konuştu.
Daha düne kadar her türlü övgüye layık gördükleri bir sivil toplum kuruluşuna hiç bir somut belge olmadan paralel devlet, çete, örgüt ve haşhaşi gibi ifadeler kullanılmasının düşündürücü olduğunu vurgulayan Günal şöyle devam etti: "Siyasal iktidar tarafından yürütülen yıpratma ve yok etme amaçlı kampanyada ortaya konan üslup ve konuşmalar ileride onarılması çok güç yaralar açacaktır. Açık söylemek gerekirse, devlet imkanları kullanılarak yürütülen bu kampanyanın ne kampanyayı yürütenlere, ne de ülkemize, hiçbir faydası bulunmadığı gibi, pek çok zararlı sonuçları olacağı açıktır. Diğer bir deyişle, gerçek demokrasilerde hiçbir siyasal partinin ve temsilcilerinin seçmenlerine karşı böylesine aşağılayıcı ve suçlayıcı bir dil kullandığı görülmemiştir. Kaldı ki bu husus, asgari insani değerlerle de bağdaşan bir durum olmadığı gibi, niteliği itibariyle her biri suç vasfını taşıyıcı açıklamalardır."

Son günlerde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun işlevsiz bırakılmaya çalışılmasının nedeninin milletin dikkatinden kaçmadığını anlatan Günal, hukuk devleti ilkesinin birinci şartının yönetenlerin de anayasa ve sair kanunlarla kendilerini bağlı saymaları olduğu gerçeği unutulmaması gerektiğini kaydetti.
Adalet duygusunun ayaklar altına alındığı günümüzde hizmet kervanının ulaşması gereken daha nice yerler ve gönüller olduğunun bilincinde olduklarını anlatan Günal "Bu nedenle sevginin, diğerkâmlığın, hukukun üstünlüğünün ve hoşgörünün toplumumuza egemen olması için çalışmalarımıza aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Diğer bir deyişle, tüm dünyada güzel ahlakın temsilcisi olma hedefimizden bir an bile uzaklaşmayacağız." ifadesini kullandı.

Mersin Görme Özürlüleri Birleştirme Kalkındırma Derneği ve Kalp Gözü ile Görenler Derneği Başkanvekili Yılmaz Öztürk ise son günlerde meydana gelen olayların herkesin geleceğini etkileyeceğini kaydetti. Paralel devlet, örgüt, haşhaşin gibi ifadelerin sarf edilmesinden dolayı rahatsız olduklarını ifade eden Öztürk, gelecek adına daha güzel cümlelerin sarf edilmesini beklediklerini sözlerine ekledi.
CİHAN

Siyasi iktidarın üslubu onarılması güç yaralar açıyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×