Sivil toplum kuruluşları okuma salonuna saldırıyı kınadı

Van Sabır Eğitim ve Dayanışma Derneği'ne (Sabır Der) ait okuma salonuna molotof bombası atıldı.

Sivil toplum kuruluşları okuma salonuna saldırıyı kınadı
19 Ocak 2014 Pazar 19:33

Van Sabır Eğitim ve Dayanışma Derneği'ne (Sabır Der) ait okuma salonuna molotof bombası atıldı. Saldırı kınayan 27 sivil toplum kuruluşu(STK) dernek binasının önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, "Gelin bu fitne ateşini söndürelim, zira bu ateş önce sahibini yakar, sonra da seyredenleri yakar." denildi.

Kimliği henüz belirlenemeyen yüzleri maskeli bir grup, sabaha karşı, İstasyon Mahallesi Dinar Sokak'ta Sabır-Der'in okuma salonu ve öğrenci yurdu olarak kullanılan 3 katlı binasına molotof ile saldırı düzenledi. Saldırıda atılan molotoflar nedeniyle okuma salonu ve ders için kullanılan 1. katta yangın çıktı. Yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü. Sabır Der binası önünde bir araya gelen kentte farklı alanlarda hizmet yürüten 27 sivil toplum kuruluşu basın açıklaması yaptı.

STK’lar adına basın açıklamasını okuyan Sabır-Der Genel Sekreteri Yusuf Türk, Peygamber Sevdalıları Platformu üyesi Sabır Der’in dün gece barış düşmanı çeteler tarafından molotoflu saldırıya uğradığını ifade etti. Yusuf Türk, baskı ve dayatmaların Müslüman kesimleri sindiremeyeceğini vurgulayarak, aksine saldırgan kesimleri vicdanlarda mahkûm edeceğinin bilinmesi gerektiğini söyledi. Türk, "Burada tüm bu kesimlere çağrıda bulunmak istiyoruz, insanlığınız ve vicdanınız ölmeden, gelin hep birlikte, henüz vakit varken, bölge halkına zarar veren bu fitne ateşini söndürelim, zira bu ateş önce sahibini yakar, sonra da seyredenleri yakar. Temennimiz bu çağrımıza herkesin, kulak vermesi ve üzerine düşen insani vazifesini yapmasıdır." diye konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×