Sivas'ta yerel gazeteler dijital ortama aktarılıyor

Sivas’ta yayınlanan yerel gazetelerin 35 yıllık arşivleri dijital ortama aktarılıyor.

Sivas'ta yerel gazeteler dijital ortama aktarılıyor
22 Ocak 2014 Çarşamba 15:53

Sivas’ta yayınlanan yerel gazetelerin 35 yıllık arşivleri dijital ortama aktarılıyor. Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, yerel gazetelerin dijital ortama aktarılması ile Sivas’ın kültür arşivinin dünyaya açılmasına yönelik hayırlı bir hizmeti yaptıklarını söyledi. Pürlü, bakanlık izninin alınmasının ardından en kısa sürede dijital kayıtların internetten yayınlanacağını ifade etti.

Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, İlk Halk Kütüphanesi'nde düzenlediği basın toplantısında, yerel gazetelerin dijital ortama aktarılması ile ilgili bilgi verdi. Kadir Pürlü, bakanlıktan temin edilen ödenekle personeli tarafından tasarlanan cihaz sayesinde bir gazetenin çok kısa bir sürede arşivlendiğini aktardı.

Yerel gazetelerin dijital ortama aktarılması ve Sivas’ın kültür arşivinin dünyaya açılmasına yönelik hayırlı bir hizmeti başlattıklarını anlatan Kadir Pürlü, bunun ilk aşaması olan yerel gazetelerin taranarak bir arşive aktarılması, daha sonra onlu yıllara göre ve kendi yılı içinde tasnif edilerek bir sistematik oluşturulduğunu anlattı. Pürlü, “Sivas gazetelerini merak edenler geriye doğru tarama yaparak herhangi bir tarihteki gazeteye ulaşabilecek. Bu çalışma tamamlandığında, ABD’de veya Tokyo’da bulunan bir araştırmacı Sivas’ın yerel gazetesine kolaylıkla ulaşabilecek. Bu bilgi çağında böylesi bir çalışmaya imza atan Halk Kütüphanesi müdürü ve çalışanlarına teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Bakanlıktan temin edilen küçük bir ödenekle tarama sistemini kurduklarını, orijinali pahalı olan sistemin çok ucuza mal edildiğinden bahseden Pürlü, “Şu ana kadar 10 bin sayfa gazeteyi dijital ortama aktarmış durumdayız. Sadece 35 yıllık bir arşivimiz var ama yerel gazetelerin katkısı olursa Cumhuriyet'in ilk yıllarına kadar olanları da taramak istiyoruz.” dedi.

Kültür ve Turizm Müdürü Pürlü, bu çalışma kapsamında Sivas’ın kadı sicillerinin dijital ortama aktarıldığını belirterek, “Sivas’ın 300 yıllık mahkeme kayıtları şu anda dijital ortama aktarılmış durumda. Kadı sicillerini kayıt altına almakla şehrin tarihine önemli bir hizmet etmiş olduk.” diye ifade etti.

Pürlü, bu arada, Sivas’ın 1970’li yıllarda çıkarılan salnamelerinin de (almanak) dijital ortama aktarıldığını aktararak, şehrin tarihini anlatan 1928 yılında yayınlanan 'Sivas Şehri', 1930 yılında yazılan 'Sivas Dimbiliği', 1932 yılında çıkan 'Sivas Halk Şairleri Bayramı' 1936'da yayınlanan 4 Eylül dergisi ile 1970’li yıllarda 6 cilt olarak hazırlanan 'Sivas Folkloru' kitaplarının da dijital kayıtlarının alınacağını, bu şekilde şehrin kültür arşivinin oluşturulacağını açıkladı. ‘sivaskültürenvanteri.com’ internet sitesinde Sivas’ın bütün kültür envanterinin görülebildiğini anlatan Pürlü, bu bilgileri bu adresten başlayarak daha sonra halk kütüphanesinin sitesinde şehir arşivi kapsamında bütün dünyaya açacaklarını ifade etti.

Kütüphane görevlisi Bülent Kaya tarafından tasarlanan tarama cihazında, yerel gazetelerin taranma biçimlerini gösteren Kültür Müdürü Kadir Pürlü, gazetelerin bütün arşivinin dijital ortama aktarılmasının bir yıl gibi bir süre alabileceğini sözlerine ekledi.CİHAN

Sivas'ta yerel gazeteler dijital ortama aktarılıyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×