Sırrı Sakık: Mustafa Kemal'in Askerleriyiz Diyenler İt Sürüsüdür

Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık, 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' diyenlere 'Onlar it sürüsüdür, onlar bu halka düşmandırlar.' dedi.

Sırrı Sakık: Mustafa Kemal'in Askerleriyiz Diyenler İt Sürüsüdür
18 Mart 2015 Çarşamba 19:11

Ağrı Belediye Başkanı BDP'li Sırrı Sakık, nevruz ateşi yakıldıktan sonra Ağrı'dan Çanakkale'de yaşamını yitiren tüm kahramanlara selam ve saygı gönderdi. Geçen yılki nevruzda batıda 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' diyenlere, 'Generali olsanız ne yazar, it sürüleri' dediği için konusunda dava açıldığını söyleyen Sakık, 'Buradaki polisler, cazibe yapanlar, not tutanlara tıpkı şeyi tekrarlıyorum. Onlar it sürüsüdür, onlar bu halka düşmandırlar' dedi.

''BURADAN BÜTÜN KAHRAMANLARI SAYGI İLE ANIYORUZ''

Ağrı Hani Baba Caddesi'ndeki belediye otoparkında bugün öğleden sonra düzenlenen nevruz kutlamalarına DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, DBP'li Belediye Başkanı Sırrı Sakık ve takribî 5 bin şahıs katıldı. Nevruz ateşinin yakılmasından sonra konuşan Sırrı Sakık, 'Bugün 18 Mart Çanakkale'de kurtuluş savaşında yaşamını yitiren yiğitlerin anma günüdür. Buradan Ağrı'dan Çanakkale'de yaşamını yitiren tüm kahramanları saygı ile selamlıyoruz. Onlar Çanakkale'ye giderken Ağrılıydı, Muşluydu, Edirneliydi, Tekirdağlıydı. Ortak bir yurt için gittiler. Kürt, Türk, Abaza, Çerkez herkes el ele tutuşarak o topraklarda kurtuluş savaşını verdi ve o topraklardan bir daha art dönmediler. Ey sayın Cumhurbaşkanı sizin bu ülkeyi yöneten atalarınız Çanakkale'de bu mücadeleyi verenlerin ruhuna ihanet ettiler' dedi.

SAYIN CUMHURBAŞKANI KÜRT SORUNU YOKSA NE SORUNU VAR?

C. Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müzakereler devam ederken Kürt derdi bulunmadığı yolundaki izahatlarını değerlendiren Belediye Başkanı Sırrı Sakık, bu konu ile ilgili şunları söyledi:

'Sayın Cumhurbaşkanı, Kürt derdi olmadan ne derdi var? Size oranla Kürt derdi yok. Size oranla şimdi bir seçim derdi var. Eğer Kürt derdi olmadan HDP sebep her gün Kandil'de, İmralı'da Sayın Öcalan ile görüşüyor? Kürt derdi olmadan sebep HDP'nin aktörleri her gün sizinle görüşüyorlar? Vallaha bence sizde bir vicdan derdi var? Sayın Cumhurbaşkanı sen hangi haklara sahipsen biz Ağrı'da, Kürdistan'daki tüm Kürtler tıpkı hakka sahip olmak istiyor. Bizim 30 yıllık mücadelemizi görmüyorsanız, körsünüz. Bizim zora, zulme boyun eğmediğimizi siz fazla aşırı iyi bilmelisiniz. Bu ülkede yeni bir inşa devri başlamalı, hepimizin müşterek bir vatanı olmalı, tüm diller, tüm dinler birleşip demokratik bir Türkiye oluşturmalı ve demokratik bir Cumhuriyet oluşturulmalı. Sayın Öcalan başta olmak üzere tüm gerilla birlikleri cezaevinden ve Kandil'den herkes gelip demokratik siyasete katılmalı ve sulh sağlamalıdır.'

''SİZ MUSTAFA KEMAL'İN ASKERLERİ DEĞİL GENERALİ OLSANIZ NE YAZAR İT SÜRÜLERİ''

Ağrı'da daha öncelikle yaptığı konuşmalardan sonra cumhuriyet savcılarının tahkikat açtıklarını söyleyen Sırrı Sakık, geçen sene nevruzda batıda Kürt mahallelerine yönelik saldırılar olduğunu ileri sürdü.

Batıda 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' diyenlere mesaj yollayan Sakık, 'Demiştim ki ey oradaki çeteler. Siz Mustafa Kemal'in askeri değil generali olsanız ne yazar. İt sürüleri. Bundan ötürü ve 30 Mart, 1 Haziran seçimlerindeki o yenilgiden ötürü Adalet Bakanı bizzat buyruk veriyor ve hakkımda dava açılıyor. 1 Nisan'da adliyede olacağız. Buradaki polisler, cazibe yapanlar, not tutanlara tıpkı şeyi tekrarlıyorum. Onlar it sürüsüdür, onlar bu halka düşmandırlar' diye konuştu.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×