Şırnak'ta fuhuş protestosu

Şırnak başta olmak üzere Diyarbakır ve Van’da 200 polisle dört ay süren bir takipten sonra yapılan eş zamanlı operasyonlarda ve geçen hafta operasyonun ikinci dalgası olan operasyonda aralarında 8 uzman çavuşun da bulunduğu toplam 28 şüphelinin tutukland.

Şırnak'ta fuhuş protestosu
15 Ocak 2014 Çarşamba 17:38

Şırnak başta olmak üzere Diyarbakır ve Van’da 200 polisle dört ay süren bir takipten sonra yapılan eş zamanlı operasyonlarda ve geçen hafta operasyonun ikinci dalgası olan operasyonda aralarında 8 uzman çavuşun da bulunduğu toplam 28 şüphelinin tutuklandığı fuhuş operasyonunu protesto edildi.

BDP Şırnak il başkanlığı öncülüğünde düzenlenen protesto eylemine İHD Şırnak Şubesi, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı. BDP il binası önünde başlayan yürüyüş Cumhuriyet Meydanına kadar sürdü. Burada grup adına basın açıklamasını okuyan BDP Şırnak il Başkanı Baki Katar, "Son günlerde Şırnak’ta fuhuş şebekesine dönük yapılan operasyonlarında 14 ve 16 yaşındaki küçük kız çocuklarına zorla fuhuş yapıtlıkları 8 uzman çavuş 28 kişi tutuklandı. Şimdiye kadar yaşanan tecavüz ve istismar suçlarının cezasız kalması, devlet görevlilerinin hiç bir ceza almadan görevlerine devam etmesi, devletin özellikle tecavüz, fuhuş, uyuşturucu ve bununla birlikte ajanlaştırma politikalarını bu coğrafyada bir kültür haline getirmek için çok çalıştığını göstermektedir. " dedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Şırnak Şubesi Başkanı Emirhan Uysal ise "Şimdiye kadar kolluk güçleri suç olmayan şeyler için bir araya gelen insanların peşinden koşmaktan başka bir şey yapmadı. Yani insanlar demokratik haklarını kullanmak için bir araya geldiğinde kolluk güçleri emniyeti ile savcılığı ile her türlü şekli ile tutup ta o insanlara suç oluşturmak için uğraşıp durdu. Hal böyle olunca bu tür suçların gerçekten suç olan şeylerin önü açıldı. Yani şuan durum bu durumdayken bunun tek sorumlusu devlettir." ifadelerini kullandı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×