Sınırda hareketlilik devam ediyor!

Suriye'nin Telabyad kentinde YPG ve IŞİD militanlarının çatışması ile hava bombardımanından kaçan onlarca Suriyelinin sınıra gelme çabası sürdü.

Sınırda hareketlilik devam ediyor!
15 Haziran 2015 Pazartesi 17:48


Suriye'nin Telabyad kentinden ateşlendiği iddia edilen bir uçaksavar mermisi, Akçakale'deki bir evin camına denk geldi.

Geçen senenin Ocak ayında IŞİD'in hakimiyet kurduğu Telabyad, Cezire ile Kobani kantonu arasındaki bölgede PYD dışındaki tek ilçe olunca YPG'nin hedefi haline geldi. YPG güçleri geçen ay burayı ele geçirmek için Rasulayn ile Kobani'den buraya doğru hareket başlattı. Özgür Suriye Ordusu'nun birliklerinden Burkan El Fırat ile bazı aşiretlerin de desteğinin bulunduğu YPG güçleri, birkaç gün önce Telabyad'ın birkaç kilometre dışına kadar ulaştı. Havadan da savaş uçaklarının IŞİD'e yönelik olası ikmal yollarını bombalayarak imha ederek YPG'yi destekledi. Çatışmalar ve koalisyon ülkelerinin savaş uçaklarının havadan IŞİD hedeflerini bombalaması Telabyad ve çevresindeki köylerde yaşayan sivilleri tedirgin etti ve binlerce kişi Türkiye'ye geçmek için sınıra yığıldı.

BİNLERCE KİŞİ TÜRKİYE'YE GİRDİ

Suriye sınırında bekleyen ve izin alamayan binlerce Suriyeli'nin dün öğle saatlerinde tank, havan ve savaş uçaklarıyla yapılan bombardıman ardından alınan kararla Türkiye'ye geçmesi kararlaştırıldı. Bu kararın ardından sınır tellerinin olduğu bölgede bekleyen kalabalık, Akçakale Gümrük Kapısı'na yönlendirildi. Suriyeliler'in geçiş yapması planlanan Gümrük Kapısı içinde kayıt ve kontrol alanları oluşturuldu. Hazırlıkların tamamlanması ardından Suriyeliler'in gelişi beklendi. Ancak, IŞİD militanları buna izin vermeyeceklerini söyledi. Bu gelişmenin ardından Türk yetkililer sivillerin Akçakale Gümrük Kapısı'na 1 kilometre uzaklıkta eski sınır kapısı olarak bilinen bölgeden geçişlerinin yapılmasını istedi. Ancak IŞİD buna da izin vermedi. Sivillerin geçişlerinin nasıl yapılacağı konusunda arayış sürdüğü sırada, binlerce Suriye bir anda Akçakale Sınır Kapısı'nın yanındaki bölgede toplanmaya başladı. Kısa süreli gerginlik ardından binlerce Suriyeli, sınır kapısının hemen yanında oluşturulan geçiş noktasından Türkiye'ye giriş yapmaya başladı. Gece yarısına kadar devam eden geçişlerde resmi rakamlara göre 4630 kişi Türkiye'ye geçerken, bu rakamın kayıt yapılmadan geçiş yapanlar düşünüldüğünde çok daha fazla olduğu bildirildi.

SINIRDA YENİDEN TOPLANDILAR

Gece yarısı sonlandırılan geçişlerin ardından Akçakale yeni güne de sınırında bekleyen Suriyeliler ile uyandı. Dünden itibaren geçişlerin yapıldığı Akçakale Sınır Kapısı'nın yanındaki alanda sabah erken saatlerden itibaren yüzlerce Suriyeli gelmeye başladı. Sınır tellerinin ardında toplanan ve bu bölgede zırhlı araçlarla önlem alan güvenlik güçlerince geçişlerine izin verilmeyen Suriyelilere, ilerleyen saatlerde Türkiye'ye alınacağı iletildi. Sınırda bekleyen Suriyelilerin sayısı giderken artarken, bölgede geçişlerin daha düzenli olması için polisler de önlem aldı ve barikatlar ile geçiş noktası oluşturmaya başladı.

SURİYE'YE GİTMEK İSTEYENLER DE TOPLANDI

Geçişlere izin verilmesi beklenen Akçakale Gümrük Kapısı önünde sayıları 200'ü bulan Suriyelinin ise ülkesine dönmek için geldiği görüldü. Sınırda tek sıra halinde bekleyen ve Suriye'ye gitmek istediğini iletenler, ülkelerine giderek yakın köylerde yaşayan akrabalarını alarak tekrar Türkiye'ye gelmek istediklerini bildirdi. Ancak bu kişilere de henüz izin verilmedi. Suriye'den gelecek olanları daha önce geçiş yapan çok sayıda akrabası da sınır yakınlarında beklemeye başladı.


500 KİŞİ SURİYE'YE GEÇİŞ YAPTI

Bu sabah Akçakale Sınır Kapısı önünde toplanan 500 kişi sınırı geçerek Suriye'ye geçiş yaptı. Sınırda toplandıktan sonra verilen izinle IŞİD denetimindeki Telabyad Sınır Kapısı'ndan geçiş yaparak Suriye'ye girdi. Sınırı geçen ve çoğunluğu genç yaşta olanların sınıra yakın noktadaki köylerde oturan yakınlarını yanlarına alarak yeniden Türkiye'ye gelecekleri öne sürüldü.

SINIR YENİDEN AÇILDI

Suriyeliler'in, Akçakale Sınır Kapısı'na yakın bölgeden Türkiye tarafına geçişlerine saat 12.50'den itibaren yeniden izin verildi. Oluşturulan özel koridordan, özel eşyalarıyla birlikte Türkiye tarafına geçen Suriyeliler'e jandarmalar da su verdi.


SURİYELİLERE YARDIM SEFERBERLİĞİ

Suriye'nin Rakka kentine bağlı Telabyad'dan Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'ne gelen binlerce sığınmacı için Kızılay, AFAD ve belediyeler yardım seferberliği başlatttı.

Suriye’nin kuzeyindeki Türkiye sınırında IŞİD’in kontrolü altındaki en büyük yerleşim yeri olan Telabyad’a yönelik ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının bombalama yapması, Doğu ve Batı'dan ise YPG güçlerinin ilerleyişinden kaçarak Akçakale İlçesi'ndeki sınıra gelen ve dün Türkiye'ye geçişlerine izin verilen binlerce sığınmacı için AFAD ve Türk Kızılayı'nın yanı sıra Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, merkez Eyyübiye ile Haliliye ve Akçakale belediyelerinin ekipleri, acil ihtiyaçları karşılayabilmek için seferber oldu. Çoğunluğunun kadın ve çocuklardan oluşan Suriyeli sığınmacılara çorba, gıda ve su dağıtıldı. Hasta ve bitkin olan Suriyeliler ise tedavi altına alınarak yaraları sarılmaya çalışıldı. İlçedeki boş alanlarda ve parklarda geceyi konaklayan Suriyelilere ise, Akçakale Belediyesi'nin yanı sıra yardımsever vatandaşlar, Suriyelilere 3 öğün yemek ikramında bulundu. Geçişlerin devam ettiği sınır hattında Göç İdaresi ve Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ile Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü gibi kuruluşlardan oluşan bin kişilik personel de Akçakale sınır hattında görevlendirildi.

GEÇİŞLER SÜRÜYOR

Suriye'den kaçan ve sınır tellerinde sabah saatlerinden itibaren bekledikleri sınır tellerinden saat 12.50 itibariyle alınmaya başlayan Suriyeliler'in, Türkiye'ye geçişi devam ediyor. Sınır Kapısı'nın hemen yanında polis bariyerleri ile oluşturulan koridordan geçiş yapan Suriyeliler, eşyaları ve çocukları ile birlikte Türkiye'ye geçiş yaptıktan sonra Akçakale Sınır Kapısı içerisine alınıyor. Burada su ve bisküvi ikram edilen Suriyeliler, kayıt işlemlerinin ardından sınır yakınlarında kendisini bekleyen yakınlarıyla buluştu. Çoğunluğu yakınlarının yanına giden Suriyeliler arasında kimsesi olmayanlar ise kamplara gönderildi. Bu arada kayıt işlemlerinde yoğunluk oluştuğunda ise geçişlere ara verildi ve sınırdan geçenlerin işlemleri eritildikten sonra devam edildi.

AK PARTİLİ NEBATİ SINIRDA İNCELEME YAPTI

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Şanlıurfa Milletvekili Nureddin Nebati, Telabyad'dan gelenlerin geçiş yaptığı sınır hattında inceleme yaptı. Akçakale Kaymakamı Eyüp Fırat ve Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan ile birlikte askeri yetkililer ile birlikte sınır tellerinin bulunduğu bölgeye giderek inceleme yapan Nebati daha sonra gazetecilere açıklama yaptı. Telabyad'daki gelişmelerin ardından sınıra gelenlerin Türkiye'ye alındığını belirten Nebati, şöyle dedi:

"Dünden bu yana 18 bin Suriyeli geçti ve halen sınırda 3-4 bin kişi bekliyor. Bunlar da sınırdan geçirilerek Türkiye'ye alınacak. Gelenler arasında az sayıda Kürt ve Türkmen de var. Yapılan bombalamalar ve PYD'nin saldırıları bu kaçışı hızlandıracak gözüküyor. Gerekli hazırlıklar sürüyor, kontrollü geçişler sağlanıyor. Gelenler içerisinde akrabası olmayan Türkmenler İslahiye ve Derik'teki kampa, Kürt kökenliler ise Suruç kampına gönderiliyor." 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×