Sıla yolcularına Bulgaristan'dan pasaport uyarısı

Karayolu ile Türkiye'ye gidecek olan Almanyalı Türkler, 10 yıldan eski veya geçerlilik süresinin bitimine üç aydan az zaman kalan pasaportlarıyla Bulgaristan'dan geçerken sorun yaşıyor. Avrupa Birliği (AB) mevzuat ve direktifleri doğrultusunda...

Sıla yolcularına Bulgaristan'dan pasaport uyarısı
11 Temmuz 2014 Cuma 17:38

Karayolu ile Türkiye'ye gidecek olan Almanyalı Türkler, 10 yıldan eski veya geçerlilik süresinin bitimine üç aydan az zaman kalan pasaportlarıyla Bulgaristan'dan geçerken sorun yaşıyor.

Avrupa Birliği (AB) mevzuat ve direktifleri doğrultusunda 19 Temmuz'dan itibaren sınır kapılarında yeni uygulamaya geçen Bulgaristan, izin döneminde söz konusu pasaportlarla ülkeye geçici olarak giriş izni verileceğini, ancak Türkiye'den dönerken yeni pasaport alınması şartının aranacağını duyurdu. Aksi takdirde dönüşte eski pasaportlarla kesinlikle ülkeye giriş yapılamayacak.

Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği, Bulgaristan'a giriş ve çıkışlarda güçlükle karşılaşılmaması için, on yıldan eski olan veya geçerlilik süresi üç aydan daha az kalan pasaporta sahip olanların pasaportlarını yenilemeleri gerektiğini internet sayfasından duyurdu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bulgaristan makamları, pasaportları 10 yıldan eski olan veya pasaport geçerlilik süresi üç aydan az kalan yabancıların Bulgaristan'a girişlerine izin vermeme uygulamasına fiilen istisna getirmiştir. Buna göre, geçerli Schengen vizesi veya AB ülkelerinde oturum kartı sahibi olmaları şartıyla, yukarıda belirtilen durumdaki pasaport sahiplerinin Bulgaristan'dan geçiş yapmalarına geçici olarak izin verilmektedir. Bu istisnadan yararlanarak Bulgaristan üzerinden ülkemize giriş yapan vatandaşlarımızdan, Türkiye'den yeni pasaport temin etmeleri ve Türkiye'den dönüş yolunda Bulgaristan'a girerken yeni pasaportlarını kullanmaları şartı aranmaktadır. Bulgaristan'a giriş ve çıkışlarda güçlükle karşılaşmamaları için, 10 yıldan eski veya geçerlilik süresi üç aydan daha az kalan pasaporta sahip vatandaşların, Bulgaristan'a gelmeden önce veya Türkiye'de pasaportlarını yenilemeleri önemle rica olunur.”

Türkiye, 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren çipli pasaport dağıtmaya başladı. Bu tarihten kısa bir süre önce pasaportlarını 5 yıl uzatanlar hala eski pasaportları kullanıyor. Eski pasaportların 24 Kasım 2015 tarihine kadar değiştirilmesi gerekiyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×