Siirt Battaniyesi kayıt altına alınıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Halk Kültürü ve Bilgi ve Belge Merkezinde ‘Somut Olmayan Kültürel Miras’ çalışmaları çerçevesinde Siirt’te geleneksel el sanatları ve ustaları...

Siirt Battaniyesi kayıt altına alınıyor
15 Mayıs 2014 Perşembe 14:13

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Halk Kültürü ve Bilgi ve Belge Merkezinde ‘Somut Olmayan Kültürel Miras’ çalışmaları çerçevesinde Siirt’te geleneksel el sanatları ve ustaları kayıt altına alınıyor.

Binlerce yıldır birçok medeniyete beşiklik etmiş Siirt’te somut olmayan kültürel miras zenginliğimizin göz önünde bulundurularak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından; yürütülen çalışmalar çerçevesinde geleneksel el sanatlarından olan Siirt Battaniyesi dokuma ustalarından Vadullah İşçi ile görüşme yapıldı.

Kültür Bakanlığı nezdinde hazırlanacak olan geleneksel el sanatlarının ve ustalarının detaylı bir şekilde tanıtılacağı internet sitesine yer almak üzere Folklor Araştırmacısı Suzan Bingöl ve Serdar Seven tarafından Siirt Battaniyesi’nin yapılışının her aşaması dokuma ustası Vadullah İşçi’den öğrenerek kayıt altına alınacağı belirtildi.

Siirt Battaniyesi dokuma ustası Vadullah İşçi, “Tiftiğin iğ ile eğrilmesi, elde yapılan ipliklerin mahalli tezgâhlarda dokunması ve bu dokumanın tarak vurularak tüylendirilmesi ile oluşur. Kesinlikle boya kullanılmaz. Tiftik kendi doğal rengiyle kullanılır. Siirt’e gelen herkese battaniye ısmarlamak, Siirt’ten ayrılana da, hediye etmek gelenek haline gelmiştir. Yüzyılı aşan bir geçmişe sahip olan Siirt Battaniyesi ve dokuma sistemi ile heybe, seccade, atkı ve manto, kaban, yelek gibi ürünler de imal edilebilmektedir.” dedi.

Turistik çevrelerde geniş bir pazar imkânı bulan el sanatının, el tezgâhlarında dokunduğu, 1985 yılında 200 olan tezgâh sayısının bugün 50’ye düştüğünü belirten İşçi, Ancak, mesleğin kayıt altına alınmasıyla, gelecek nesillere aktarılmasında umut olacağını söyledi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×