Sigaradan sonra en büyük kanser sebebi Hepatit B’ye dikkat

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Murat Kıyıcı, sigaradan sonra en büyük kanser sebebi olan Hepatit B hastalığı konusunda uyardı.

Sigaradan sonra en büyük kanser sebebi Hepatit B’ye dikkat
10 Ocak 2014 Cuma 11:53

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Murat Kıyıcı, sigaradan sonra en büyük kanser sebebi olan Hepatit B hastalığı konusunda uyardı. Alkole dikkat çeken Kıyıcı, özellikle dövme, piercing ve toplu sünnet uygulamalarından uzak durulmasını tavsiye etti.

    Prof. Dr. Murat Kıyıcı, insan vücudunda 500’den fazla önemli görevi bulunan karaciğeri anlattı. Karaciğerin, bir elektrik süpürgesi gibi kanı zehirlerden temizlediğini, vitamin ve mineralleri depoladığını, vücudu ve kasları güçlendirecek maddeleri doğru miktarlarda ürettiğini, ilaçların etkilerini düzenlediğini, sindirim için önemli olan safrayı ürettiğini ve doğru miktarlarla şeker ile vücudun yakıtını bir gaz istasyonu gibi dolu tuttuğunu ifade etti.

    SİGARADAN SONRA EN BÜYÜK KANSER NEDENİ

    Hepatit hastalığını ‘iltihaplanmış karaciğer’ şeklinde tarif eden Prof. Dr. Kıyıcı, sarılık türlerini, kronik olarak ileride karaciğer sirozu ve kanserine yol açabilen Hepatit B, C ve D tipi şeklinde sıraladı. Sarılığın dış görünüşten kolayca anlaşılamayacağına dikkat çeken Dr. Kıyıcı, kan tetkikinin üzerinde durdu. Hepatit B’nin sigaradan sonra en büyük kanser yapıcı olduğunun altını çizen Kıyıcı, 1991 yılından itibaren ülkemizde aşısının yapıldığını, bu konuda hem yeni doğanlarda hem de yetişkinlerde aşının önemsenmesi gerektiğini ifade etti.

    DÜNYADA 2 MİLYAR İNSAN B TİPİ SARILIK TAŞIYOR

    Prof. Kıyıcı, kimyasal maddeler ve ilaç ile alkol alımının hepatite neden olabileceğini belirterek, şu uyarılarda bulundu: “Hepatit A ve E ağız yoluyla bulaşıyor. Hepatit B, C ve D kan veya cinsel temas ile bulaşır. Hepatit B, C ve D kronikleşebiliyor. Hepatit A’dan korunmak için çocuklarda 5 yaşından itibaren el yıkama ve tuvalet temizliği eğitimi çok önemli. Dünyada 2 milyardan fazla kişi B tipi sarılık mikrobuyla karşılaşmıştır. Türkiye’de yüzde 4 oranında Hepatit taşıyıcısı var. Dünyada yaklaşık 400 milyon kişi müzmin B tipi sarılık hastasıdır. Bölgemizde B tipi sarılık vakaları fazla olduğu için bazı risklerimiz de varsa kan tetkiki yaptırıp durumumuzu öğrenelim.”

    AİLENİZDE HEPATİT OLAN VARSA HEMEN KAN TETKİKİ YAPTIRIN

    Gebelerde mutlaka B tipi sarılık tetkiki yaptırılması gerektiğini ifade eden Dr. Kıyıcı, şöyle devam etti: “Bebeğimizi hastanede dünyaya getirelim, eğer bu mümkün olmuyorsa doğumdan hemen sonra (1-2 gün içinde) Sağlık Ocağına götürüp B tipi sarılık aşısını ücretsiz olarak yaptıralım. Ailemizde B tipi sarılık hastası, siroz ya da karaciğer kanseri olan, bu nedenle ölen varsa hemen kan tetkiki yaptıralım. B tipi sarılık veya C tipi sarılık taşıyıcısı veya hastası isek; mutlaka düzenli olarak kontrollere gidelim. Berberde her müşteriye ayrı jilet, ayrı ustura ucu ve tek kullanımlık kan taşı kullanılmasını sağlayalım. Kan kardeşi olmayalım. Dövme, piercing, toplu sünnetlerden uzak duralım. Dişçi diye nitelenen ve kirli, mikroplu malzemelerle çalışan kişilere gitmeyelim.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×