"Sigara kullanımı sağlık giderlerini artırıyor"

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Kahramanmaraş Temsilcisi Mustafa Timurbanga, Türkiye’de bireylerin sigaraya verdiği her bir lira karşılığında, sağlık harcamalarına 1,5 lira ödendiğini söyledi.

06 Mart 2014 Perşembe 15:03

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Kahramanmaraş Temsilcisi Mustafa Timurbanga, Türkiye’de bireylerin sigaraya verdiği her bir lira karşılığında, sağlık harcamalarına 1,5 lira ödendiğini söyledi.

Yeşilay Haftası münasebetiyle basın açıklaması yapan Timurbanga, devletin 2009 yılında sigaradan 11 milyar lira vergi geliri elde ettiğini, buna karşılık 25 milyar lira sağlık harcaması giderinin oluştuğunu belirtti. Timurbanga, "Bu harcamada SGK payı 20 milyar TL’nin üzerindedir. Bu aynı zamanda sosyal güvenlik sistemlerinde tiryakiler, sigara içmeyenlerin üzerine iki kattan fazla prim yükü bindiriyorlar." dedi.

Ülkemizde sigara tüketimini rakamlar açıklayan Timurbanga, "Türkiye’de yaklaşık 23 milyon sigara içicisi var. Bunu 19,5 milyonunu 19 yaş ve üstü, 3,5 milyonu ise 11 ile 19 yaş arası gençler ve çocuklar oluşturuyor. Gençlerimizi bu bataklıktan kurtarmamız gerekiyor." diye konuştu.

Son 10 yılda uyuşturucu kullanımına bağlı suç işleme oranında gözle görülür bir artış gözlendiğini hatırlatan Timurbanga şöyle konuştu: "Ceza ve infaz kurumlarında bulunan 94 bin 277 hükümlü ve tutuklunun 13 bin 280’i uyuşturucu suçundan hapiste. Bu sayının 12 bin 866’sı erkek ve 414’ünü kadınlar oluşturuyor. Son yıllara kadar Türkiye uyuşturucu için güzergah olarak kullanılıyordu. Şu anda uyuşturucu mafyasının tüketim üssüne dönüştü. Türkiye de, maalesef uyuşturucu ya da hap kullanan 4 milyon, alkol kullanan 25 milyon, sigara kullanan 30 milyon insanımız var."

Timurbanga, Kahramanmaraş’ta kullanımı yaygın olan ağızotunun 4703 sayılı yasa kapsamında satışının yasaklandığını kaydetti.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×