Side Antik Tiyatro'da 300 öğrenci yöresel halk oyunları gösterisi yapacak

Antalya'nın Manavgat ilçesinde Toros Sema Koleji Türk Halk Dansları Grubu, okul bahçesinde toplu halk oyunları gösterisi yaptı.

Side Antik Tiyatro'da 300 öğrenci yöresel halk oyunları gösterisi yapacak
26 Aralık 2013 Perşembe 18:43

Antalya'nın Manavgat ilçesinde Toros Sema Koleji Türk Halk Dansları Grubu, okul bahçesinde toplu halk oyunları gösterisi yaptı. Halk dansları grubu, okul bahçesinde yaptığı yöresel halk oyunlarını önümüzdeki günlerde 2 bin yıllık Side Antik Tiyatro'da 300 kişilik öğrenci grubuyla gösteri yapacağını belirtildi.

Okul Müdürü Ahmet Çakır, 3 yıldır devam eden Türk Halk Dansları dersinde öğrenciler bahçede yöresel halk oyunlarında kesitler sunduğunu söyledi.

Halk dansları öğretmeni Pevrul Uygurtaş'ın teorik bilgilendirmenin yanı sıra uygulamalı eğitim de verdiklerini belirten Çakır, bir yöreye ait oyunun ortaya çıkış hikayesi ve oyunda kullanılan kostümlerin özelliklerine kadar bütün eğitimin derste verildiğini kaydetti. Derslerde ayrıca yörelere özgü müzik aletleri ve müzik türlerinin uygulamalı olarak anlatıldığını aktaran Çakır, ana sınıfında eğitim gören çocuklar dahil 4. sınıflara kadar bütün öğrencilerin en az 2 ayrı yöreye ait oyunlar oynayabildiğini söyledi. Çakır, "Önümüzdeki günlerde yöresel halk oyunlarını tanıtımı için Side Antik Tiyatro'da farklı yörelere ait halk oyunları gösterisi yapmak istiyoruz. Antik tiyatroda halk oyunları gösterimizi 300 öğrenci grubuyla birlikte yapmak istiyoruz. Bu tür etkinlikle zengin folklor kültürümüzü nesilden nesile aktarmak istiyoruz." ifadesini kullandı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×