Seyyid Kutbeddin türbe ve camiinde restorasyon çalışmaları tamamlanmak üzere

Samsun'un manevi dinamiklerinden Seyyid Kutbeddin'in türbesi ve camiinde devam eden restorasyon çalışmaları tamamlanmak üzere. Seyyid Kutbeddin Camii ve türbesinde yapılan restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen Samsun Milletvekili Cemal...

Seyyid Kutbeddin türbe ve camiinde restorasyon çalışmaları tamamlanmak üzere
28 Nisan 2014 Pazartesi 12:58

Samsun'un manevi dinamiklerinden Seyyid Kutbeddin'in türbesi ve camiinde devam eden restorasyon çalışmaları tamamlanmak üzere. Seyyid Kutbeddin Camii ve türbesinde yapılan restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen Samsun Milletvekili Cemal Demir, "İstanbul'da Eyüp Sultan neyse Samsun'da da burası öyle olacak." dedi.

Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, büyük İslam alimi Abdülkadir Geylani'nin torunu Seyyid Kutbeddin Hazretleri'nin İlkadım ilçesinde bulunan türbesi ve yanındaki caminin başlayan restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Demir, restorasyon çalışmalarının ardından çevre düzenlemesine başlanacağını söyledi.

Milletvekili Demir, beraberindekilerle birlikte Samsun'da 800 yıllık tarihi geçmişe sahip olduğu bilinen büyük İslam alimi Abdülkadir Geylani'nin torunu Seyyid Kutbeddin'in türbesi ve bitişiğindeki caminin devam eden restorasyon çalışmalarını incelemek için alana gitti. Müteahhit firma yetkililerinden bilgi alan Demir, 15'inci asırda Osmanlı eseri olarak yapılan eserin aslına uygun olarak restore edildiğini belirterek, "Burada çok titiz bir çalışma yapılıyor. Yıllardır şehir merkezinde adeta kaderine terk edilen bu tarihi yeri yeniden canlandırmak ve halkımızın kullanımına sunmak için hummalı bir çalışma yürütülüyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu.

"VATANDAŞLAR DA KATKIDA BULUNMALI"

Yapılan restorasyon çalışmalarının yavaş yavaş sona geldiğini dile getiren Milletvekili Demir, "Samsun'un en eski mezarlığına sahip bu alanda genel bir çalışma da yapılacak. Mezarların korunması, çevre düzenlemesinin yapılması için girişimleri başlattık. İstanbul'da Eyüp Sultan türbesi nasılsa, inşallah Samsun'da da burasını öyle ihya edeceğiz. Bir tarihin yattığı bu alanın korunması ve yaşatılması için devlete olduğu kadar halkımıza da büyük görev düşüyor. Vatandaşlarımızın da katkılarıyla buranın en kısa sürede tamamlanarak, kullanıma açılması planlanıyor. Alanın turizme de katkısı büyük olacaktır." şeklinde konuştu.

CİHAN

Seyyid Kutbeddin türbe ve camiinde restorasyon çalışmaları tamamlanmak üzere


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×